Komunikat o tym, że policjanci narobią dużo huku w Myślęcinku, a hałas może być słyszalny również w innych częściach Bydgoszczy, pojawił się już wcześniej w oficjalnym ostrzeżeniu centrum kryzysowego.
I faktycznie, w środę w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku było spektakularnie. Przed południem na tamtejszym Różopolu odbyły się ćwiczenia z udziałem 50 policjantów z czterech państw członkowskich Unii Europejskiej (Polski, Czech, Słowacji i Węgier) oraz Ukrainy. Było lądowanie śmigłowców i szturm oddziałów AT policji.
Stawką było odzyskanie materiałów radioaktywnych
Organizatorami ćwiczeń, częścią których jest pokaz w Myślęcinku (osobne odbyły się również w tym samym czasie w Toruniu) jest Komisja Europejska, a dokładniej Dyrekcja Generalna do spraw Migracji i Spraw Wewnętrznych Komisji Europejskiej oraz Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Jądrowego Stanów Zjednoczonych we współpracy z polską policją oraz Zakładem Utylizacji Odpadów Promieniotwórczych.
- Tematem ćwiczeń, a także pokazu w Bydgoszczy jest bezpieczeństwo transportu materiałów radioaktywnych, zapobieganie powstaniu tzw. brudnej bomby oraz reagowanie oddziałów kontrterrorystycznych polskiej Policji w takich sytuacjach - mówiła mł. insp. Monika Chlebicz, rzeczniczka prasowa Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy.
Scenariusz, który odtworzono na polanie w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku zakładał kradzież materiałów promieniotwórczych przez terrorystów i reakcję ze strony specjalistycznych oddziałów policyjnych. Inicjatywa jest częścią ogólnych działań Komisji Europejskiej w zakresie zwalczania zagrożeń chemicznych, biologicznych, radiologicznych i nuklearnych oraz materiałów wybuchowych (CBRNE).
Brudna bomba i jej efekt psychologiczny
- Ćwiczenia symulacyjne są kolejnym działaniem w serii ćwiczeń i warsztatów organizowanych wspólnie przez Komisję Europejską oraz Narodową Agencję Bezpieczeństwa Jądrowego Stanów Zjednoczonych - dowiadujemy się od organizatorów. - Współpraca tych dwóch instytucji została zidentyfikowana jako jedno z działań priorytetowych w Planie działania na rzecz zwiększania gotowości na wypadek chemicznych, biologicznych, radiologicznych i jądrowych zagrożeń dla bezpieczeństwa z 2017 roku.
Po dwóch warsztatach zorganizowanych w Brukseli, w latach 2018 i 2022, współpracujące instytucje postanowiły organizować regionalne ćwiczenia symulacyjne, które pozwoliłby na zaproszenie większej liczby uczestników z każdego z krajów uczestniczących. - Pierwsze ćwiczenia tego rodzaju miały miejsce w 2023 roku, w Jassach w Rumunii i koncentrowały się na bezpieczeństwie źródeł promieniotwórczych w placówkach medycznych. Ćwiczenia w Bydgoszczy skupią się na bezpieczeństwie w czasie transportu - informuje policja.
"Brudna bomba to połączenie konwencyjnego materiału wybuchowego i materiału radioaktywnego. Detonacja skutkowałaby skażeniem. Taki atak nie musiałby – przynajmniej początkowo – skutkować dużą liczbą ofiar" - czytamy w oficjalnym komunikacie dotyczącym ćwiczeń. Miałby on jednak znaczny efekt psychologiczny związany z dotarciem terrorystów do materiałów radioaktywnych i wykorzystaniem ich do ataku. Ponadto dekontaminacja skażonej przestrzeni zajęłaby bardzo czasu i byłaby bardzo kosztowna.
