
Lipinki – Sanktuarium Matki Bożej Wniebowziętej
Pielgrzymujący do wsi Lipinki idą, by móc pomodlić się przed figurą Matki Bożej Wniebowziętej, którą nazywa się także łaskami słynącą figurą Matki Bożej Lipińskiej. Nieznany jest czas powstania ani twórca figury, ale na pewno wyszła spod rąk wysokiej klasy artysty w XV w.
W XVII w. rozwijał się już kult figury, a w 2005 roku we wsi konsekrowano kościół wybudowany jako wotum wdzięczności dla Matki Bożej Lipińskiej za ponad 500 lat opieki nad mieszkańcami.
Do Lipinek rocznie przybywa około 10 tysięcy pielgrzymów, przede wszystkim z diecezji rzeszowskiej. W sanktuarium poleca się szczególnie intencje rolników i trzeźwości.
https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.pl

Piekary Śląskie – Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej
Swoje sanktuaria ma także Śląsk, a to znajdujące się w Piekarach Śląskich jest zdecydowanie największe. Jego historia sięga XVII wieku, a od międzywojnia do Piekar pielgrzymują mężczyźni i młodzieńcy (w maju) oraz kobiety i dziewczęta (w sierpniu). W ten sposób co roku do Piekar przybywa kilkaset tysięcy pątników.

Rychwałd – Sanktuarium Matki Bożej Rychwałdzkiej
Położony na Żywiecczyźnie Rychwałd to sanktuarium maryjne, które popularność wśród pielgrzymów zawdzięcza obrazowi Matki Boskiej, pochodzącemu z XV wieku. Obraz uznano za cudowny w 1658 roku dekretem bpa Mikołaja Oborskiego i od tego czasu pielgrzymujących do Rychwałdu wciąż przybywało. Poza tym Rychwałd słynie z nabożeństw fatimskich.
