Od czego robią się siniaki na ciele?
Siniaki mogą się pojawiać na ciele w dowolnym momencie i bez wyraźnej przyczyny - nawet bez wcześniejszego urazu.
Siniak, nazywany też podbiegnięciem krwawym, to podskórny wylew krwi, którego przyczyną jest uszkodzenie lub zmiażdżenie naczyń krwionośnych - zwykle po uderzeniu lub mocnym uścisku. Siniaki powstają, gdy dochodzi do uszkodzenia drobnych naczyń krwionośnych i przedostania się krwi do tkanek.
Podatność na siniaki jest bardzo częsta, dotyczy wielu osób i może mieć bardzo różne podłoże. Siniaki na ciele mogą się pojawić w zasadzie u każdego, w każdym wieku i w dowolnym momencie, nawet bez wcześniejszego urazu.
Jak długo utrzymują się siniaki?
Siniaki zwykle znikają po około 7-10 dniach. Najczęściej ich pojawienie się nie jest powodem do niepokoju. Jednak gdy siniaki na ciele pojawiają się samoistnie, a nie w wyniku urazu, wskazana jest konsultacja lekarska.
Siniaki, które pojawiają się często i samoistnie, bez wyraźnej przyczyny, mogą oznaczać niedobory i różne choroby, nawet bardzo poważne.
Kiedy siniaki powinny niepokoić?
Pojawianie się siniaków może być objawem niedoborów a także groźnych chorób, między innymi rożnych rodzajów nowotworów. Samoistnie pojawiające się siniaki mogą sygnalizować nowotworowe choroby krwi.
Siniaki pojawiające się na ciele mogą być ważnym znakiem ostrzegawczym wysyłanym przez ciało i objawem poważnych chorób. Osoby, które zauważyły wzmożone pojawianie się siniaków na ciele bez wyraźnej przyczyny, powinny zwrócić się o pomoc lekarską.
O czym mogą świadczyć siniaki na ciele? Sprawdź więcej w naszej galerii:
