Sinice - co to jest?
Wikipedia informuje, że Sinice to gromada organizmów samożywnych, dawniej uznawanych za rośliny, według nowszej taksonomii zaliczanych do Procaryota (prokarioty, królestwo bakterii).
Sinice to w większości organizmy samożywne, mające zdolność wytwarzania związków organicznych na drodze fotosyntezy.
Sinice. Dlaczego nie można iść na plaże?
Eksperci ostrzegają, że nie należy korzystać z kąpieli w wodach, które są mętne i mają zmienioną barwę oraz ewentualnie zapach, z uwagi na możliwość wystąpienia podrażnień skóry oraz dolegliwości ze strony układu oddechowego i pokarmowego.
Zobacz także: Groźny wypadek w regionie. Śmigłowiec przyleciał po ranną osobę [zdjęcia]
Sinice. Jakie plaże są zamknięte?
W poniedziałek wydano zakaz o zakazie kąpieli w Gdańsku Stogach i Sobieszewie. Sytuacja jest zmienna, w ciągu kilku godzin jedne kąpieliska zostają otwarte, a na innych wywiesza się czerwone flagi.
FLESZ - letnie upały, jak reagować w razie udaru słonecznego?
Ta toksyczna roślina stanowi zagrożenie dla ludzkiego zdrowia. Wchodząc do wody, robimy to na własną odpowiedzialność. Kontakt z tą cyjanobakterią może wywoływać różnego rodzaju nieprzyjemne dolegliwości, takie jak reakcje alergiczne, skórne, nudności, wymioty, biegunkę czy łzawienie oczu.
Nie wiadomo, kiedy sinice odpłyną, wszystko zależy od falowania Bałtyku. Na razie więc plażowicze muszą uzbroić się w cierpliwość.
Sinice - komunikat sanepidu
Sanepid podkreśla, że sytuacja jest dynamiczna. - Sinice są niebezpieczne gdy wchodzą w fazę kwitnięcia i to właśnie się dzieje - mówi Tomasz Augustyniak z pomorskiego sanepidu i dodaje, że usunięciu toksyn wydzielanych przez sinice nie sprzyja małe falowanie na Bałtyku.
Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypek na skórze po zaczerwienienie spojówek. Z kolei przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości ze strony układu pokarmowego.
