MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Skarby katedry

Marek Chełminiak
Piękne przedmioty doskonale harmonizują z  klimatem gotyckich piwnic Ratusza.
Piękne przedmioty doskonale harmonizują z klimatem gotyckich piwnic Ratusza. Marek Chełminiak
W toruńskim Ratuszu Staromiejskim obejrzeć można bezcenne dzieła sztuki i artystyczne wyroby rzemiosła artystycznego wykonane dla katedry św. Janów od średniowiecza po XX w.

     Katedra św. Janów w Toruniu należy do najstarszych i największych zachowanych świątyń w Polsce. Budowę tej ceglanej świątyni rozpoczęto około 1250 r. i potem przez całe średniowiecze powiększano i doskonalono. W jej wieży zawisł największy średniowieczny dzwon w Polsce - Tuba Dei. W kościele tym ochrzczony został Mikołaj Kopernik. Modlili się w nim królowie: Kazimierz Jagiellończyk, Jan Olbracht, Zygmunt Stary, Stefan Batory, Zygmunt III Waza, Władysław IV, Jan Kazimierz oraz Ojciec Święty Jan Paweł II. Przez wieki kościół św. Janów pełnił rolę toruńskiej fary, a od 10 lat po utworzeniu diecezji toruńskiej jest katedrą.
     Ranga świątyni, bogactwo miasta sprawiały, że przez wieki wyposażano ją w dzieła sztuki i wyroby rzemiosła najwyższej klasy. Część z nich bezpowrotnie zaginęła, jak chociażby zagrabiona pod koniec II wojny światowej słynna średniowieczna Piękna Madonna. Inne są ozdobą muzeów. Wśród nich - przepiękne, olbrzymie obrazy pasyjne "Biczowanie" i "Zdjęcie z krzyża", które najpierw były dumą Galerii Sztuki Średniowiecznej Muzeum Narodowego w Warszawie, a teraz są jednymi z najcenniejszych eksponatów Muzeum Diecezjalnego w Pelplinie.
     Od piątku najwspanialsze skarby toruńskiej katedry oglądać możemy na wystawie w Ratuszu Staromiejskim, zorganizowanej z okazji 10 rocznicy powstania diecezji toruńskiej. W gotyckich piwnicach Ratusza zgromadzono ponad 200 artystycznych przedmiotów z katedralnego skarbca, które nigdy dotąd nie były eksponowane w tej formie i pewno jeszcze długo nie będą, ponieważ młodej diecezji nie stać jeszcze na utworzenie własnego muzeum. Wśród arcydzieł podziwiać można cenne, średniowieczne rzeźby, obrazy, naczynia i szaty liturgiczne, srebrne wota, relikwiarze i starodruki. Specjalne, honorowe miejsce zajmuje przepiękna puszka eucharystyczna, ofiarowana przez Ojca Świętego Jana Pawła II podczas wizyty w katedrze w dniu 7 czerwca 1999 roku. W Sali Mieszczańskiej umieszczono z kolei obrazy pasyjne, wypożyczone z muzeum w Pelplinie.
     Toruńską wystawę koniecznie powinni zobaczyć wszyscy miłośnicy kultury, sztuki, historii i regionu, gdyż okazja zobaczenia takich cennych dzieł związanych z naszą historią, długo może się nie powtórzyć.
     Ekspozycja toruńskich skarbów czynna będzie do końca maja.**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska