Zobacz wideo: Akcyza na alkohol i papierosy w górę

„Zapraszamy w każdą, nie tylko handlową niedzielę. U nas zrobisz zakupy i skorzystasz z usług pocztowych”. W ten sposób sieci handlowe od miesięcy zachęcają klientów do odwiedzania sklepów.
Ustawa o zakazie handlu w niedziele i święta obowiązuje od marca 2018. Tyle teoria. W praktyce sklepy, zwłaszcza dyskonty, markety i franczyzowe punkty, omijają zakaz. Wykorzystują lukę prawną. Chodzi o wyjątek w przepisach: ustawa zezwala na funkcjonowanie placówek pocztowych. Sklepy udają, że też nimi są. Dzięki temu działają co niedzielę.
Koniec z fikcją. 1 lutego wejdą w życie uszczelnione przepisy. Po nowemu, wyjątkiem będą jedynie placówki pocztowe, w których przeważająca działalność dotyczy usług pocztowych. To znaczy: jeżeli działalność ta jest wykonywana w danej placówce handlowej i stanowi przynajmniej 40 procent miesięcznego przychodu ze sprzedaży detalicznej.
Kierownictwo i właściciele sklepów i sieci handlowych mówią, że zastosują się do nowych reguł.
- Sklepy ALDI zostały otwarte we wszystkie niedziele w październiku 2021 roku - informuje Dominika Juszczyk, menadżer ds. komunikacji i PR w ALDI. - Analizy handlu pokazywały wówczas, że klienci zaczynają planować zakupy w niedzielę i wiedzą, że mają swobodę wyboru dnia, kiedy mogą udać się do sklepu zarówno po zakupy, jak i po usługi dodatkowe. Działamy zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawnymi, dostosowując się do zmieniających się okoliczności. Tak będzie i tym razem. Wraz z wejściem w życie nowych przepisów sklepy ALDI pozostaną otwarte tylko w niedziele, wskazane przepisami jako niedziele handlowe.
Sieć Lidl też świadczy usługi dodatkowe. - Podjęliśmy decyzję, aby sklepy Lidl Polska funkcjonowały również jako placówki pocztowe - zaznacza Aleksandra Robaszkiewicz z biura prasowego tej sieci. - Klienci mogą odebrać lub nadać paczkę w godzinach funkcjonowania sklepu przez cały tydzień.
Dalej: - Wykonując nową usługę, również dostosujemy się do nowych regulacji prawnych obowiązujących od 1 lutego 2022 r.
Przychody generowane
Kto wybierze się na zakupy, nadal będzie mógł nadać bądź odebrać przesyłkę. - Nowelizacja ustawy, o której mowa, nie wpłynie na usługi pocztowe oferowane w naszych sklepach, z których nadal będą mogli korzystać klienci sieci Kaufland - wyjaśnia Maja Szewczyk, dyrektor Działu Komunikacji Korporacyjnej Kaufland Polska. - Biorąc pod uwagę wielkość przychodów generowanych z usług pocztowych, od 1 lutego 2022 roku nasze sklepy będą nieczynne w niedziele niehandlowe.
Maja Szewczyk podkreśla natomiast: - Jesteśmy przy tym zdania, że regulacje prawne powinny być transparentne i równe dla wszystkich uczestników rynku, dlatego jeżeli konkurencja nadal będzie stosować rozwiązania pozwalające na prowadzenie handlu siedem dni w tygodniu, nasza sieć może być ponownie zmuszona do podjęcia podobnych kroków.
Polacy podzieleni w kwestii zakazu handlu
Jesteśmy wciąż podzieleni w kwestii ograniczenia handlu w niedziele. Prawie 40 proc. Polaków uważa, że trzeba ukrócić praktyki sklepów, które omijają ten zakaz. Ponad połowa rodaków twierdzi natomiast, że zakaz handlu w niedziele jest niepotrzebny. Tak wskazują wyniki badania, przeprowadzonego przez UCE RESEARCH i SYNO Poland.
Maciej Ptaszyński, wiceprezes Polskiej Izby Handlu, podkreśla, iż nie ma mowy o obchodzeniu zakazu. - Placówki, które otwierają się na podstawie tzw. wyjątku pocztowego, działają w granicach prawa. I to jest potwierdzone rozbudowaną linią orzeczniczą sądów. Zrozumiałe, że klienci obawiają się braku możliwości zrobienia zakupów lub odebrania przesyłek w dni wolne w znajdujących się blisko ich domów małych sklepach, prowadzonych przez polskich przedsiębiorców. Zgodnie z badaniami Izby, konsumenci wykorzystują je do przyjmowania paczek równie często, jak oddziały Poczty Polskiej.