Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skup oraz uprawa maku i konopi włóknistych będą łatwiejsze. Nie będzie corocznych zezwoleń, krótszy czas oczekiwania na zgodę

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
7 maja 2022 roku wejdą w życie przepisy zmieniające zasady skupu maku i konopi włóknistych, ułatwiona będzie też ich uprawa.
7 maja 2022 roku wejdą w życie przepisy zmieniające zasady skupu maku i konopi włóknistych, ułatwiona będzie też ich uprawa. pixabay.com/Frantisek_Krejci
Nowe regulacje uprawy i skupu maku oraz konopi włóknistych zaczną obowiązywać 7 maja 2022 roku. Jak podaje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przepisy zniosą m.in. dotychczasowy obowiązek uzyskiwania corocznego zezwolenia na uprawę.

Z początkiem maja wejdą w życie przepisy zmieniające zasady skupu maku i konopi włóknistych, ułatwiona będzie też ich uprawa. Dzięki zmianom Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa będzie monitorował uprawy maku i konopi włóknistych. Do tej pory obowiązek ten spoczywał na wójtach, burmistrzach i prezydentach miast właściwych ze względu na miejsce położenia uprawy. Dodatkowo KOWR wprowadzi rejestr podmiotów uprawiających lub skupujących surowce.

Zniesienie niewygodnych przepisów. Zobacz, na co można uprawiać konopie włókniste

Wpis producentów i podmiotów skupujących będzie szybszy, regulacje obejmą kwestie zezwoleń. Nie dość, że skróci się czas oczekiwania na zgodę, nie będzie też obowiązku uzyskiwania corocznego zezwolenia na uprawę. Resort rolnictwa zapewnia, że coroczna rejonizacja uprawy maku i konopi włóknistej w drodze uchwał sejmików województw także zostanie zniesiona.

Do tej pory obowiązywała konkretna lista potrzeb i celów, na jakie mogą być uprawiane konopie włókniste. Teraz uprawa będzie mogła być prowadzona m.in. na potrzeby:

  • włókiennicze,
  • chemiczne,
  • celulozowo-papiernicze,
  • kosmetyczne,
  • farmaceutyczne,
  • energetyczne,
  • na cele spożywcze,
  • weterynaryjne,
  • paszowe,
  • pszczelarskie,
  • nawozowe i izolacyjne,
  • na potrzeby produkcji materiałów kompozytowych, materiałów budowlanych i naturalnych środków ochrony roślin.

Ponadto w określonych przypadkach będzie można uprawiać mak niskomorfinowy i konopie na potrzeby własne.

Działalność w zakresie uprawy. KOWR poprowadzi rejestr

Regulacje wprowadzają obowiązek uzyskania wpisu do rejestru w ramach prowadzenia działalności w zakresie uprawy lub skupu maku oraz konopi włóknistych. Wniosek o wpis będzie można złożyć u dyrektora oddziału terenowego KOWR w momencie rozpoczęcia. W kolejnych latach podmiot, który chce kontynuować działania, składa do jednostki tylko informację o ewentualnych zmianach, np. w zakresie odmiany lub lokalizacji.

Producenci oraz skupy będą kontrolowani. Co ze starymi zezwoleniami?

Prowadzenie działalności wbrew przepisom ustawy będzie karane. Co więcej, KOWR będzie kontrolować producentów oraz podmioty skupujące. Jak informuje MRiRW, nastąpi też „podniesienie dopuszczalnej zawartości THC i THCA do 0,3 proc. w przeliczeniu na suchą masę, przy czym zawartość THC i THCA podlegać będzie zaokrągleniu do jednego miejsca po przecinku”.

Zezwolenia, które obecnie były wydane przez marszałka województwa na skup oraz przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta na uprawę będą ważne przez okres, na jaki zostały wydane, ale nie dłużej niż do końca 2022 roku.

Źródło: MRiRW

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska