Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słaba ostrość i mgła przed oczami. To może być zaćma

oprac. (has) na podstawie nadesłanego materiału "Młodzi na celowniku zaćmy"
Choroby wzroku to nie tylko przypadłość ludzi starszych
Choroby wzroku to nie tylko przypadłość ludzi starszych sxc.hu
Choroby wzroku to nie tylko przypadłość ludzi starszych. Przykładem zaćma. Zaniedbanie jej objawów może wiązać się ze znacznym uszkodzeniem ostrości wzroku, a w ostateczności nawet z jego utratą.

Zaćma (z łac. cataracta) jest chorobą oczu, polegającą na zmętnieniu soczewki (utracie jej przejrzystości), w skutek czego ostrość widzianego obrazu osłabia się. Osoby cierpiące na tę przypadłość skarżą się często na pojawiające się przed oczami zamglenia.

Choroba ta dotyczy już ok. 27 milionów ludzi na świecie. Większość z nich to ludzie cierpiący na jej starczą odmianę. Znaczącą liczbę - w tej grupie chorych - stanowią także osoby młode, najczęściej obciążone genetycznie.

Oczy pod szczególnym nadzorem

Dlaczego na zaćmę chorują młodzi ludzie?

Zaćma rozwija się u coraz młodszych osób. Ma na to wpływ m.in. zwiększona ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe. Młodzi ludzie, w słoneczne dni, często zaniedbują wzrok i nie chronią go odpowiednio. Tymczasem promienie UV mają bardzo szkodliwy wpływ na oczy. Jeśli więc spędzamy na słońcu kilka godzin, powinniśmy zabierać ze sobą okulary posiadające właściwy filtr ochronny i certyfikaty bezpieczeństwa (na zachowanie europejskich standardów bezpieczeństwa wskazuje skrót CE).

Do pozostałych czynników zwiększających ryzyko wystąpienia zaćmy zalicza się również zanieczyszczenie środowiska, złą dietę czy choroby cywilizacyjne, takie jak miażdżyca i cukrzyca.

Obciążenia genetyczne

Poza tym może wystąpić także wrodzona forma zaćmy. Dzieje się tak, gdy kobieta w ciąży, w okresie kształtowania się soczewki oka u dziecka (ok. 7-8 tygodnia) przeszła zakażenie lub podawano jej lekarstwa na bazie sterydów, w rezultacie czego doszło do zwyrodnienia soczewki, która nie mogła dobrze rozwinąć się w okresie embrionalnym. Przyczyną występowania katarakty są również predyspozycje genetyczne, czyli dziedziczenie choroby po rodzicach.

Jak rozpoznać zaćmę?

Do podstawowych objawów zaćmy zalicza się zmiany w postrzeganiu kontrastu, jednooczne podwójne widzenie i zaburzenia ostrości wzroku przy silnym świetle. Najbardziej charakterystycznym, zewnętrznym, objawem zaćmy jest biała barwa źrenicy oka. Wynika to z uszkodzenia jądrowej i korowej warstwy soczewki oka, gdzie rozwija się ta choroba. Pozostałe objawy są już dużo mniej jednoznaczne.

- Wiele młodych osób w pierwszym stadium choroby myli zaćmę z typowymi wadami wzroku, takimi jak krótko- czy dalekowzroczność. Przyczyną takiego stanu rzeczy są podobne objawy, czyli stopniowe pogarszanie się ostrości widzenia do bliży i dali oraz zamazywanie się obrazu - mówi dr Karol Korżel z kliniki okulistycznej Lexummedica. - Niestety, w przypadku katarakty nie ma możliwości skutecznego skorygowania nieprawidłowego widzenia, np. za pomocą okularów czy soczewek. Można jedynie zmniejszyć tempo rozwoju choroby. Dlatego bardzo ważne jest wczesne rozpoznanie zaćmy i podjęcie natychmiastowego leczenia - dodaje.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska