Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słaba złotówka potrafi nabałaganić

(TIK); fot. sxc
Zyskują eksportujące firmy, tracą konsumenci i kredytobiorcy. Winna nasza waluta.

Po silnym osłabieniu pod koniec ubiegłego tygodnia, wczoraj kurs złotego nieco się ustabilizował. W poniedziałek euro kosztowało 4,49 złotych, dolar 3,52, funt 5,43, a frank 3,69.

Przeczytaj: Grudzień 2011 nie był łaskawy dla naszych portfeli

Na co ma to wpływ? - Słabnąca rodzima waluta powoduje wzrost eksportu - mówi Krystyna Świetlikz Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. - Chętniej kupowane są nasze, tańsze produkty. Korzystają na tym eksporterzy i producenci. Skutkuje to jednocześnie obniżeniem ilości produktów na krajowym rynku, a konsumenci tracą, bo towary są coraz droższe. Z drugiej strony słaba złotówka powoduje podrożenie tych z importu, między innymi przypraw, kawy, herbaty, kakao, owoców, które nie rosną w naszej strefie klimatycznej - cytrusów i bananów, ale też ryb.

Czytaj też: Prognozy gospodarcze 2012 dla Kujaw i Pomorza. Najtrudniej będzie małym firmom

Słaby złoty i rosnące kursy walut mają również wpływ na wzrost cen produktów RTV i AGD. - Nie tylko tych importowanych - zaznacza Tomasz Siedlecki, dyrektor ds. marketingu sieci Euro-net. - Do produkcji sprzętu w Polsce używane są sprowadzane komponenty, na przykład matryce LCD w telewizorach. Podwyżka na pewno nastąpi, choć niekoniecznie będzie widoczna natychmiast.

Przeczytaj również: Sprzęt RTV i AGD droższy nawet o kilkanaście procent! Również w internecie

Na co jeszcze oddziałuje? - Złoty pozostając słaby do dolara wpływa na wzrost cen paliw, a przez to i na koszty transportu - dodaje Świetlik.

Nie wpływa też dobrze na finanse osób, które zapożyczyły się. - Obecnie sprzedaż mieszkania kupionego za kredyt walutowy w latach 2007-2008 oznaczałaby stratę - wyjaśnia Halina Kochalska, analityk Open Finance. - Wartość pożyczki często przewyższa wartość nieruchomości, a niemal zawsze przekracza kwotę kredytu wyrażoną w złotych.

Czytaj: Co podrożeje w 2012 roku?

Osłabiona waluta bałagani także w turystyce. Więcej zapłacimy za zagraniczny wyjazd i przelot. Wahania kursów wpływają też na ceny surowców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska