https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Śladami powstańca

Adrianna Ośmiałowska
Wójt Barbara Nowakowska przekazała płytę  nagrobną styczniowego powstańca pod opiekę  uczniów
Wójt Barbara Nowakowska przekazała płytę nagrobną styczniowego powstańca pod opiekę uczniów ADRIANNA OŚMIAŁOWSKA
26-osobowa grupa uczniów z Rogowa postanowiła bliżej poznać historię swojego regionu.

Włączyła się w program "Ślady przeszłości", realizowany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie. Jest on prowadzony we współpracy z Narodowym Centrum Kultury i Fundacją Bankową im. Leopolda Kronenberga.

W Rogowie uczniowie, z opiekunkami Lilianną Zgórzyńską oraz Marleną Żabicką, zaczęli od objazdu gminy i zwiedzenia zabytkowych miejsc. Oglądali m.in. stare chałupy w Czumsku i Rojewie, wiatrak w Rogówku, XIX-wieczny dwór w Nadrożu, w którym mieści się szkoła.

- Po tej wycieczce wspólnie zdecydowaliśmy, że zaopiekujemy się płytą nagrobną Juliana Macieja Napiórkowskiego, który walczył o wolność w powstaniu styczniowym. Został rozstrzelany w wieku 29 lat - tłumaczyli uczniowie podczas prezentacji projektu. - Odszukaliśmy jego rodzinę, która przekazała nam wiele ciekawych informacji.

Wczoraj odbyło się uroczyste przekazanie płyty nagrobnej powstańca pod opiekę uczniom.

Uroczystości towarzyszyło także rozstrzygnięcie konkursu poetyckiego "Mała Ojczyzna z pejzażem w tle" i plastycznego "Zabytki Ziemi Kujawsko-Dobrzyńskiej'. W pierwszym nagrodę specjalną zdobyła Arleta Tyburska, w kolejnym najładniejsze prace wykonali: Monika Głowacka, Renata Drozdowska, Ewelina Budzińska i Justyna Łowicka.

W ramach projektu nauczycielki Hanna Maciejewska i Ewa Śliwińska przygotowały też pozycję "A weno wejta! Słownik gwary dobrzyńskiej. Gmina Rogowo". Uczniowie, badając mowę swoich wsi, angażowali w prace najstarszych mieszkańców. I dzięki temu wiadomo już, że np. chechłać znaczy mieszać, a mrzocha to mżawka.

Gimnazjum Publiczne w Rogowie jest kolejną szkołą w powiecie, która realizuje ciekawe projekty wspólnie z CEO. Aktywnie działają też Radziki Duże (gmina Wąpielsk), Ostrowite (gmina Brzuze) i Kowalki (gmina Rypin).

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska