https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Śladowcy" wśród sprawiedliwych

Marietta Chojnacka
Marcin Stryszyk i Paweł Zagórski przed  bydgoskiem ratuszem z opiekunami Hanną i  Aleksandrem Atamańskimi
Marcin Stryszyk i Paweł Zagórski przed bydgoskiem ratuszem z opiekunami Hanną i Aleksandrem Atamańskimi

Grupa "Śladowców" z Publicznego Gimnazjum w Kamieniu Krajeńskim skorzystała z zaproszenia ambasadora Izraela i w niedzielę uczestniczyła w bydgoskim ratuszu w uroczystości wręczenia medali "Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata".

Gimnazjum w Kamieniu i "Śladowców" reprezentowali w Bydgoszczy uczniowie Paweł Zagórski i Marcin Stryszyk oraz Aleksander Atamański - koordynator projektu "Echa przeszłości nigdy nie milkną" i dyrektorka szkoły Hanna Atamańska.

Z ministrem Sikorskim

W niedzielę medale i dyplomy "Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata" otrzymali Wanda i Telesfor Hadrysiakowie oraz Katarzyna i Jan Robakowie. Tej chwili doczekała tylko Wanda Hadrysiak.

- Uroczystość miała bardzo podniosły charakter - mówi Aleksander Atamański. - Poza przemówieniami prezydenta Bydgoszczy Konstantego Dombrowicza, ambasadora Izraela w Polsce Davida Pelega, głos zabrał też minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Świadectwo z USA

Maria Segal specjalnie na tę okazję przyjechała do Bydgoszczy ze Stanów Zjednoczonych. W przemówieniu podkreślała, że ocalenie z Holocaustu zawdzięcza Wandzie i Telesforowi Hadrysiakom. Medal i odznaczenie za odwagę w ratowaniu Żydów w czasie II wojny światowej odebrała Wanda Hadrysiak, ponieważ mąż już nie żyje.

Natomiast świadectwem hartu ducha i humanizmu Katarzyny i Jana Robaków były list od ocalonych i świadectwo Instytutu Yad Vashem. Odznaczenie w imieniu rodziców odebrały córki, a towarzyszyli im wnukowie nieżyjących już państwa Robaków.

Lekcja dla gimnazjalistów

Dla gimnazjalistów Pawła Zagórskiego i Marcina Stryszyka ceremonia wręczenia medali była na pewno kolejną lekcją historii, tolerancji i na pewno ukoronowaniem działań w projekcie "Ślady przeszłości nigdy nie milkną", który przywrócił mieszkańcom Kamienia pamięć o dawnych obywatelach tego miasteczkach - ewangelikach i Żydach.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska