MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Śledztwo w sprawie DPS-u w Kamieniu Krajeńskim na razie bez przełomu

Maciej Czerniak
Maciej Czerniak
Nagranie jest jednym z dowodów analizowanych w sprawie przez Prokuraturę Rejonową w Tucholi
Nagranie jest jednym z dowodów analizowanych w sprawie przez Prokuraturę Rejonową w Tucholi Kanał 10
"Żaden element przymusu, czy jakiegokolwiek innego charakteru niedobrowolności w tym zakresie nie miał miejsca. Osoby, które brały udział w tych pracach w ramach terapii, to dwie osoby po 17 lat, 21 i 29, w związku z tym trudno tu mówić o dzieciach", mówi rzecznik DPS-u w Kamieniu Krajeńskim. Prokuratura prowadzi postępowanie.

- W mediach pojawiły się informacje o rzekomym przymuszaniu dzieci do prac porządkowych. Ta kwestia jest wyjaśniana, toczy się również z zawiadomienia jednego z mieszkańców Sępólna Krajeńskiego postępowanie w tej sprawie, prowadzone przez prokuraturę rejonową w Tucholi - mówił mec. Mariusz Łątkowski, radca prawny i rzecznik prasowy Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży w Kamieniu Krajeńskim.

Te słowa wybrzmiały pod koniec lutego, podczas posiedzenia powiatowej Komisji Zdrowia i Pomocy Społecznej. Chodzi o podejrzenie stosowania przemocy fizycznej i psychicznej w DPS w Kamieniu Krajeńskim. Zawiadomienie w tej sprawie zostało złożone niezależnie od dyrektorki DPS-u, przez dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Adopcyjnego w Toruniu. Miało to miejsce w październiku 2023 roku, kiedy w trakcie procedury adopcyjnej prowadzonej przez bydgoski oddział ośrodka usłyszano niepokojącą relację od jednego z podopiecznych kamieńskiego DPS-u.

Dwie sprawy, jedno śledztwo

- Jeżeli uzyskamy informację, z której wynika, że dzieje się coś, że tak to określę, niestandardowego, wówczas zgłaszamy taką sytuację do prokuratury - mówiła Anna Sobiesiak, dyrektor K-POA w Toruniu. - Nie będę wchodziła w szczegóły tej sprawy, bo dzieci są diagnozowane, odwiedzane przez psychologów. Ich obowiązuje tajemnica zawodowa, mnie również zresztą. Niech to zbadają odpowiednie instytucje i organy - ucięła dyrektorka.

Do materiału dowodowego włączono również nagranie, które w styczniu zostało opublikowane w sępoleńskim portalu Kanał 10. Od lat transmitowane są w nim, między innymi msze święte dla osób niepełnosprawnych. Na wideo z kościoła pw. św. Piotra i Pawła w Kamieniu Krajeńskim widać kilkoro podopiecznych DPS-u myjących podłogę przed ołtarzem.

DPS w Kamieniu prowadzi Zakon Sióstr św. Elżbiety. Placówka działa od lat, ma pod opieką chłopców i dziewczynki. Placówką kieruje siostra Karolina. Ona również była obecna na wspomnianej komisji, w lutym tego roku.

- Jeżeli chodzi o całą sytuację, to żaden element przymusu, czy jakiegokolwiek innego charakteru niedobrowolności w tym zakresie nie miał miejsca. Osoby, które brały udział w tych pracach w ramach terapii, to dwie osoby po 17 lat, 21 i 29, w związku z tym trudno tu mówić o dzieciach - wyjaśnia Mariusz Łątkowski. - Jednocześnie ci mieszkańcy są parafianami, nadal chcą uczestniczyć w tych pracach. Te prace o charakterze porządkowym, były wykonywane przez mieszkańców zarówno w kolegiacie, na terenie domu, na terenie cmentarza, w ramach opieki nad grobami zmarłych mieszkańców. Również chciałem wskazać, że tego rodzaju terapia jest prowadzona przez warsztaty terapii zajęciowej w Sępólnie

- Mam nadzieję, że cała sytuacja, medialnie nagłośniona w sposób intencjonalny, poprzez ukazywanie wybiórczych zdjęć, które są niezwykle krzywdzące również dla tych osób, które były tam pokazane - chciałem przekazać informację, że mieszkańcy z tego powodu cierpią, bo zostali w sposób niewłaściwy pokazani - mam nadzieję, że ona ulega powoli wyjaśnieniu - dodaje prawnik i rzecznik prasowy DPS-u.

Jak ustaliliśmy, śledztwo w Prokuraturze Rejonowej w Tucholi jest w toku. - Nie doszło jeszcze do żadnych kluczowych, czy przełomowych ustaleń. Mamy do wykonania jeszcze pewne czynności - mówi prok. Marcin Przytarski, szef tucholskiej prokuratury.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska