Amerykańskie przedsiębiorstwo starało się o lokalizację przetwórni suszu śliwkowego na terenie miasta już w ubiegłym roku. Jednak oferowane przez ówczesny Zarząd Miasta warunki otrzymania gruntów komunalnych okazały się nie do przyjęcia dla firmy Taylor Prune.
- W tej sytuacji właściciel spółki zakupił na początku roku ponad półtorahektarową działkę od niemieckiego właściciela. Po wielu tygodniowych zmaganiach z załatwieniem urzędniczych formalności na rozpoczęcie inwestycji, rozpoczęliśmy ją w maju. Hala wraz z pomieszczeniami biurowymi i socjalnymi oraz magazynem o ogólnej powierzchni ponad 3000 metrów kwadratowych będzie gotowa pod koniec roku. Od początku stycznia 2004 roku ruszy produkcja - informuje Andrzej Nowak, kierownik i koordynator budowy.
Podstawowe roboty budowlane wykonuje około 30 pracowników, w tym ponad 20 zatrudnionych na mocy porozumienia z Powiatowym Urzędem Pracy. Są oni zatrudnieni w ramach prac interwencyjnych. Prace specjalistyczne wykonują wyłącznie grudziądzkie firmy jako podwykonawcy. Wszelkie materiały budowlane inwestor zamawia również w miejscowych hurtowniach.
- Taylor Prune zaopatruje się u nas w bloczki wapienno-piaskowe, cement i wapno. Nie mamy żadnych problemów z płatnością. Należałoby takiej dyscypliny finansowej życzyć pozostałym inwestorom budującym w Grudziądzu i powiecie ziemskim - mówi Barbara Sadowska, kierownik grudziądzkiego Oddziału Składu Budowlanego "Betor".
Po uruchomieniu produkcji w przetwórni Taylor Prune będzie przerabiany susz śliwki kalifornijskiej z USA, Argentyny i Chile. Przy jego parowaniu, pestkowaniu i pakowaniu zatrudnienie znajdzie około 30 osób. Inwestor planuje w przyszłym roku przystąpić do budowy następnej hali do przerobu moreli i migdałów.
