Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi uspokaja Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych, który skierował do ministra wiele pism w tej sprawie. W ostatnim zwrócili uwagę na to, że „zarówno słonecznik pastewny, jak i facelia, są roślinami, których uprawą rolnicy w naszym kraju są bardzo zainteresowani. W bieżącym sezonie rolnicy uprawiali słonecznik na powierzchni prawie 70 tys. ha, a więc trzykrotnie większej niż w roku ubiegłym (…) Uprawa tej rośliny może zasilić bilans krajowego białka, a tym samym doskonale wpisuje się w rządowy program zwiększania wykorzystania polskiego białka roślinnego w paszach. (…) Facelia jest rośliną miododajną, a uprawa tego typu roślin jest bardzo potrzebna w naszym kraju, biorąc pod uwagę stan zdrowotności polskich rodów pszczelich. Wprowadzając dopłatę do składek z tytułu ubezpieczenia facelii zachęcamy polskich rolników do większej dbałości o pszczoły.”
PZPRZ przypomniał, że zarówno słonecznik, jak i facelia są bardzo wrażliwe na nawałnice i grad, które powodują osypywanie się nasion. „Wyrażamy więc ubolewanie nad tym, że resort rolnictwa, mimo wielokrotnie przedstawianych argumentów, nie widzi potrzeby wsparcia tego rodzaju upraw, zwłaszcza w sytuacji, gdy tyle mówi się o konieczności zapewniania bezpieczeństwa żywnościowego w naszym kraju.”
Do apelu podpisanego przez Stanisława Kacperczyka, prezesa Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych, odniósł się Ryszard Bartosik, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi:
„Obecnie w Ministerstwie trwają prace nad nowelizacją ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich w zakresie rozszerzenia katalogu upraw, do których stosowane będą z budżetu państwa dopłaty do składek producentów rolnych o słonecznik, facelię, len i konopie włókniste oraz doprecyzowanie uprawy gryki jako zboża mieszczącego się w katalogu upraw”.
W 2022 roku w województwie kujawsko-pomorskim uprawy słonecznika zajęły 5 667,82 hektarów, w 2021 roku - 1 303,04 ha, w 2020 r. – 444,32 ha. Najwięcej słoneczników rosło w tym roku w powiecie świeckim - 1 028,05 ha.