
Ślub to ważne wydarzenia w życiu pary. To nie tylko połączenie swojego dalszego życia w kwestiach finansowych, emocjonalnych i wielu innych.
Ślub zawierany jest w urzędzie stanu cywilnego w gminie jednego z przyszłych małżonków. Osoby wierzące zawierają małżeństwo w kościele, jest to jednak ślub konkordatowy, więc nabiera on tej samej mocy prawnej co ślub w urzędzie.
A jakie są przeciwwskazania do zawarcia małżeństwa w urzędzie i kościele? Zobaczcie na kolejnych slajdach naszej galerii >>>>

Ślub cywilny to małżeństwo zawarte przed urzędnikiem państwowym. Biorąc ślub kościelny, zawieramy także małżeństwo w urzędzie, inaczej wyglądają tylko formalności. Taki ślub możemy wziąć w urzędzie lub w dowolnym wyznaczonym przez nas miejscu, wiąże się to jednak z dodatkową opłatą.
W 2015 roku weszła w życie ustawa – Prawo o aktach stanu cywilnego w świetle której możliwe jest zawarcie związku małżeńskiego w miejscu innym niż urząd stanu cywilnego.
Oczywiście para młoda musi pokryć koszty uroczystości zorganizowanej poza urzędem.
Koszt to 1000 złotych.

W tej sytuacji nie dostaniemy ślubu cywilnego:
W Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym wymieniono sześć przesłanek wyłączających możliwość zawarcia związku małżeńskiego. Są to:
Wiek – zgodnie z prawem w związek małżeński mogą wejść osoby, które ukończył osiemnaście lat. Jednak od tej reguły jest wyjątek. Sąd rodzinny w szczególnych przypadkach może udzielić zgody na zawarcie związku małżeńskiego kobiecie, która ukończyła 16. rok życia.

Ślub cywilny wyklucza także:
Ubezwłasnowolnienie całkowite – małżeństwa nie może zawrzeć także osoba ubezwłasnowolniona całkowicie.