Chcą ograniczać przestępczość przez współpracę z różnymi instytucjami, stawiają też na mieszkańców powiatu. **
Na razie przeszli szkolenie sami policjanci, kolejne spotkanie ma zgromadzić samorządowców z powiatu. Zaplanowano je na 14 maja.
Pierwsze szkolenie, przeznaczone dla policjantów, przeprowadził nadkom. Stanisław Milarski, który wszedł do zespołu realizującego programy w powiecie.
- Na szczeblu Komendy Powiatowej Policji w Golubiu-Dobrzyniu powołano zespół odpowiedzialny za wdrożenie i realizację rządowego programu "Razem bezpieczniej" oraz policyjnego programu "Bezpieczne miasta" - mówi nadkom. Stanisław Milarski. Koordynatorem programu jest komendant powiatowy mł. insp. Antoni Stramek, a oprócz niego w zespole pracują podinsp. Sławomir Cieciurski, kom. Ireneusz Piszczatowski, podkom. Krzysztof Lewandowski i asp. Jarosław Ciecierski.
W 2006 w Golubiu-Dobrzyniu zanotowano 540 przestępstw. Odnotowano 190 przestępstw o charakterze kryminalnym, to najczęściej kradzieże i włamania. Na uwagę zasługują wciąż wykrywane przestępstwa narkotykowe. Policjantom udało się ujawnić 86 przestępstw tego rodzaju. Natomiast na drogach wciąż niebezpieczni są nietrzeźwi kierowcy, tych zatrzymano aż 148. Z tymi problemami zmaga się na co dzień policja w powiecie golubsko-dobrzyńskim. Realizacja kolejnych programów ma pomóc w ich zmniejszeniu.
- Efektywność działań podejmowanych w zakresie prewencji kryminalnej jest trudna do określenia w liczbach czy na wykresach - mówi nadkom. Stanisław Milarski. - Niemniej mają one bezpośredni wpływ na stan bezpieczeństwa, co przekłada się bezpośrednio na spadek liczby zdarzeń o charakterze przestępczym. To pokazuje, że działania prewencyjne przynoszą pożądany skutek. Nie bez znaczenia jest tu również wykazywana przez inne podmioty i mieszkańców powiatu chęć pomocy i reagowania na wszelkie niewłaściwe lub przestępcze zachowania.
W ramach programów policjanci chcą nadal rozwijać współpracę z różnymi instytucjami. Program "Razem bezpieczniej" ma ograniczyć skalę zjawisk i zachowań, które budzą powszechny sprzeciw i poczucie zagrożenia, m.in. wybryków chuligańskich.