- Ja, obywatel Rzeczypospolitej Polskiej, świadom podejmowanych obowiązków policjanta, ślubuję: służyć wiernie Narodowi, chronić ustanowiony Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej porządek prawny... - słowa przysięgi wypowiadane przez 44 nowych policjantów wybrzmiały w sali Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.
Uroczystość odbyła się w piątek 21 marca w sali konferencyjnej komendy wojewódzkiej.
- Właśnie staliście się pełnoprawnymi członkami jednej z najstarszych i największych formacji mundurowych w naszym kraju. To my stoimy na straży bezpieczeństwa i porządku publicznego. To my chronimy życie, zdrowie i mienie obywateli - mówił inspektor Jakub Gorczyński, Komendant Wojewódzki Policji.
Podkreślał, że służba społeczeństwu stanowi "duże wyzwanie", a służenie jest pojęciem "szerszym niż praca" i wiąże się z wysoką samodyscypliną i poświęceniem.
Przed policją trudne czasy
- Jest to szczególnie ważne w czasach, gdy jesteśmy ciągle poddawani ocenie, a o pozytywną opinię o naszej służbie, musimy bezustannie dbać - podkreślał szef KWP. - Dziękuję Wam za ten świadomy wybór i przejęcie odpowiedzialności, już nie tylko za samego siebie, ale również za innych. Jako policjanci powinniście rozwijać w sobie najszlachetniejsze cechy: opiekuńczość i dbałość o skrzywdzonych, odwagę, siłę i konsekwencję w ściganiu sprawców przestępstw i wykroczeń, ofiarność w niesieniu pomocy innym nawet, jak słowa roty ślubowania wskazują, narażając własne życie.
Na uroczystości obecny był również Wojewoda Kujawsko-Pomorski, Michał Sztybel.
- Życie każdego z nas składa się z wyborów, których dokonujemy. Niektóre z nich są szczególne, one kształtują nas na całe życie i formułują konsekwencje innych zdarzeń. W imieniu Prezesa Rady Ministrów oraz Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, dziękuję Wam za dokonanie tego wyboru. Za dokonanie wyboru postawienia na służbę Państwu i pracę na rzecz dobra wspólnego - mówił wojewoda.
Życzył nowym policjantom, by byli gotowi "w tych trudnych czasach", ale też, by swojej gotowości nie musieli sprawdzać.
- Jako Państwo czynimy wszystko, aby status policjanta był jak najbardziej zbliżony do statusu żołnierzy Wojska Polskiego. Jedną z tych zmian jest choćby to, że od 1 lipca będą specjalne dodatki mieszkaniowe dla policjantów - zaznaczał Michał Sztybel. - Jestem przekonany, że to dopiero początek. Każdemu z Was życzę, abyście mieli tyle powrotów do domu ile wyjazdów.
Z kolei Kapelan Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy, ksiądz infułat Stanisław Kotowski, zwrócił uwagę: - Starajcie się drodzy policjanci budować w sobie mocnego człowieka, mocnego ducha, dla którego „tak” znaczy „tak, a „nie” oznacza „nie”. Bo służyć społeczeństwu można wtedy, kiedy się temu społeczeństwu człowiek całkowicie poświęca i oddaje. Życzę wam, aby ten czas pobytu na szkoleniu, ale też czas waszej służby owocował w hart ducha, w zaparcie siebie, na którym budować będziecie swoją służbę, swoje posługiwanie polskiej Policji.
Pojadą do jednostek w całym Kujawsko-Pomorskiem
Czterdziestu czterech nowych policjantów, którzy złożyli ślubowanie, po zakończonym szkoleniu podstawowym, trafi do jednostek naszego garnizonu. I tak: ośmiu do Bydgoszczy, siedmiu do Torunia, po czterech do: Włocławka, Tucholi i Oddziału Prewencji Policji w Bydgoszczy, po trzech do Grudziądza i Nakła, po dwóch do Radziejowa, Aleksandrowa Kujawskiego, Brodnicy i Żnina oraz po jednym do Mogilna, Sępólna Krajeńskiego i Chełmna.
- Dzisiejsza uroczystość była doskonałym momentem, aby zaznaczyć, że rok 2025 to szczególny czas dla polskiej Policji, to czas kiedy obchodzimy 100-lecie kobiet w Policji - zaznacza natomiast mł. insp. Monika Chlebicz, rzeczniczka prasowa KWP w Bydgoszczy.
To, jak podkreśla rzeczniczka, ważna rocznica, która przypomina o wkładzie funkcjonariuszek w budowanie bezpieczeństwa i porządku publicznego na przestrzeni całego stulecia.
832 policjantki na Kujawach i Pomorzu
Tu warto przytoczyć kilka informacji z przeszłości. Historia kobiet w policji rozpoczęła się w 1925 roku, kiedy po raz pierwszy kobiety zostały przyjęte do służby w Policji Państwowej. W tamtych czasach wymagania rekrutacyjne były bardzo surowe – dotyczyły m.in.: wieku, stanu cywilnego i sytuacji rodzinnej. Pomimo tych ograniczeń, pierwsze policjantki skutecznie realizowały zadania związane z walką z handlem ludźmi, przestępstwami seksualnymi, przemocą domową oraz profilaktyką społeczną. Obecnie funkcjonariuszki z powodzeniem łączą tradycyjne zadania policyjne z działalnością edukacyjną i profilaktyczną, budując zaufanie społeczne.
W garnizonie kujawsko-pomorskiej Policji służbę pełnią obecnie 832 policjantki. Każdego dnia realizują one odpowiedzialne zadania, łącząc profesjonalizm z empatią, co czyni ich pracę wyjątkową
