MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Słynna sól z Ciechocinka znów w sprzedaży. Gdzie kupisz tradycyjnie warzoną sól?

Ewelina Fuminkowska
Ewelina Fuminkowska
Wideo
od 16 lat
Do sprzedaży wraca tradycyjnie warzona, ciechocińska sól panwiowa. Można znaleźć ją w sklepach spółki Uzdrowisko Ciechocinek.

Na sklepowych półkach w Ciechocinku, po długiej przerwie, pojawiła się tradycyjnie warzona sól panwiowa.

- Przerwa w sprzedaży była bezpośrednio związana z prowadzonymi pracami remontowymi w naszej warzelni soli. Te prace były częścią projektu dofinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego o nazwie "Modernizacja elementów Prezydenckiego Pomnika Historii - Zabytkowej Warzelni Soli i dawnej Pijalni Wód Mineralnych tzw. Kursaal w Ciechocinku" – tłumaczy dr Marcin Zajączkowski, prezes Uzdrowisko Ciechocinek SA. - Niestety stan techniczny elementów zabytkowej Warzelni nie pozwalał na efektywne i bezpieczne kontynuowanie produkcji. W tym wypadku niezbędne było przeprowadzenie tej jakże kosztownej inwestycji. Z tego też powodu, naszym priorytetem było pozyskanie dofinansowania na ten cel.

Remont warzelni soli

Inwestycji wyniosła ponad 5 mln złotych, z czego wydatki kwalifikowalne stanowiły 3 238 911,27 zł. Kwota dofinansowania ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wyniosła 2 753 074,46 zł, co stanowi 85% wydatków kwalifikowalnych.

Zakres prac remontowych był obszerny i obejmował wiele istotnych elementów.

Trwa głosowanie...

Czy znasz ciechocińską sól panwiową?

- Przeprowadziliśmy remont podgrzewacza oraz panwi warzelnej, które są kluczowe dla procesu produkcji soli. Dodatkowo dokonaliśmy modernizacji zachodniego komina obiektu. W ramach tej samej inwestycji, na terenie Muzeum Warzelni Soli i Lecznictwa Uzdrowiskowego, powstała sala edukacyjna, w której będą organizowane warsztaty manualne, wykłady oraz inne spotkania kreatywne, zarówno dla mieszkańców, jak i turystów oraz kuracjuszy odwiedzających Ciechocinek – dodał prezes Zajączkowski. - Warto również wspomnieć, że równolegle do prac remontowych w warzelni, dokonaliśmy remontu elewacji, cokołu betonowego oraz tarasów zewnętrznych w budynku "Bristol", który znajduje się w Parku Zdrojowym. Zakupiliśmy również mobilne oświetlenie, które będzie wykorzystywane do iluminacji zabytkowych elementów obiektów.

Ciechocińska sól jest wyjątkowa, nie tylko ze względu na niezwykły smak. To po nią gospodynie z regionu zmierzały, by zrobić pieczoną szynkę kujawską z nogą. Sól jest tradycyjnie warzona i wyróżnia się wysoką jakością.

- W Uzdrowisku Ciechocinek S.A. dbamy o to, aby przestrzegać tradycyjnej metody pozyskiwania soli, co sprawia, że nasz produkt jest wyjątkowy. Prace modernizacyjne, które przeprowadziliśmy, miały na celu właśnie zachowanie tej tradycji. Dzięki nim możemy kontynuować produkcję soli zgodnie z dawnymi metodami, co gwarantuje naszym klientom niepowtarzalny smak i najwyższą jakość produktu. Ciechocińska sól spożywcza jest przecież symbolem dziedzictwa kulturowego i tradycji naszego regionu – tłumaczy prezes Marcin Zajączkowski.

Gdzie kupić sól z Ciechocinka

Sól z Ciechocinka można kupić od wtorku, 23 kwietnia we wszystkich obiektach Uzdrowiska Ciechocinek S.A. oraz w innych partnerskich punktach sprzedaży. Cena za opakowanie 360 g to 11,99 zł, 860 g - 19,99 zł.

-W tym miejscu mogę z przyjemnością poinformować, że nasza kultowa sól spożywcza powróciła już na rynek – podkreślił prezes Uzdrowisko Ciechocinek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Słynna sól z Ciechocinka znów w sprzedaży. Gdzie kupisz tradycyjnie warzoną sól? - Aleksandrów Kujawski Nasze Miasto

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska