MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Śmieci na działce sąsiada - co można zrobić? Tak się bronić przed samowolą

wixad
Niestety, podrzucone śmieci zostaną uznane za nasze
Niestety, podrzucone śmieci zostaną uznane za nasze
Zgodnie z przepisami każdy właściciel nieruchomości musi dbać o czystość i schludny wygląd posesji i otoczenia. Ale to tylko teoria. A co jeśli naszym sąsiadem jest bałaganiarz?

Kilka dni temu powszechne poruszenie wywołały jednej z posesji, przy której właściciel urządził sobie ogromne składowisko opon. Pojawiły się wątpliwości, czy sąsiedzi mogą bronić się przed taka samowolą.

Niejasne zasady współżycia

Zgodnie z artykułem 140 kodeksu cywilnego, właściciel nieruchomości powinien korzystać z niej „w sposób zgodny ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem” i przestrzegać zasad współżycia społecznego. To natomiast oznacza, że nie może narażać innych na uciążliwości wykraczające poza przeciętne normy. Ale cóż to jest norma?

W Polsce możliwość wprowadzenia własnych przepisów porządkowych dotyczących utrzymania czystości i porządku na nieruchomościach mają gminy. To one mogą na przykład w kwestiach związanych ze składowaniem odpadów, utrzymaniem posesji. Warto sprawdzić, czy na terenie danej gminy obowiązują takie przepisy, ponieważ mogą one nakładać dodatkowe obowiązki na właścicieli nieruchomości.

Prośmy o pomoc gminę

Drugą ścieżką jest ustawą o utrzymaniu porządku i czystości oraz prawo o ochronie środowiska. Ponieważ nadzór nad porządkiem i czystością sprawują organy samorządu terytorialnego – mamy prawo zwrócić się do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta z prośbą o pomoc. Lokalni włodarze mają prawo (art. 34 ustawy o odpadach), nakazać posiadaczowi działki, na której przechowywane są odpady usunięcie ich.

Ratunkiem w takiej sytuacji powinna być interwencja w lokalnym urzędzie gminy lub miasta, gdzie mamy prawo złożyć pisemną skargę. Jeśli nie przyniesie to efektu, kolejnym krokiem będzie zażalenie na bezczynność do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

Kolejnym sposobem jest zainteresowanie sprawą Straży Miejskiej. Gdy zachowanie sąsiada narusza przepisy porządkowe, można poprosić o pomoc strażników. Ci ocenią, czy działania sąsiada nie podpadają pod artykuł 117 kodeksu wykroczeń. Kara grzywny w takim przypadku wynieść może do 1500 złotych.

Rachunek za cudze śmieci

Ostatnia deską ratunku pozostaje droga sądowa. Sąsiadowi bałaganiarza przysługuje tzw. roszczenie negatoryjne. Zastosować można je wówczas, gdy nieporządki sąsiada zakłócają korzystanie z naszej działki „ponad przeciętną miarę. Podejmując decyzję, sąd powinien wziąć pod uwagę charakter lokalnego środowiska (inaczej na terenie wiejskimi miejskim, inaczej na terenach rekreacyjnych.

Gorzej, jeśli ktoś podrzucił odpady na naszą działkę. Zgodnie z przepisami domniemywa się, że właściciel posiadaczem odpadów znajdujących się na nieruchomości. Oznacza to, ze podrzucone śmieci zostaną uznane za nasze. Jeśli ustalenie sprawcy jest niemożliwe, właściciel działki jest zobowiązany do uprzątnięcia podrzuconych odpadów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grosicki kończy karierę, Polacy przed Francją czyli STUDIO EURO odc.5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska