MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gdzie można samodzielnie naprawiać samochód? Uwaga na mandaty

Mariusz Michalak
Mariusz Michalak
Właściciele prywatnych garaży mogą dokonywać napraw, ale muszą pamiętać, że czynności nie mogą być uciążliwe dla sąsiadów, nie można zanieczyszczać środowiska
Właściciele prywatnych garaży mogą dokonywać napraw, ale muszą pamiętać, że czynności nie mogą być uciążliwe dla sąsiadów, nie można zanieczyszczać środowiska Janusz Wójtowicz
Chcesz samodzielnie naprawić własny samochód? Lepiej dobrze się zastanów gdzie to robisz. Za naprawę pojazdu m.in pod blokiem można dostać mandat.

Spis treści

Umiejętności i odpowiednie narzędzia to nie wszystko, aby zająć się naprawą samochodu Nie bez znaczenia jest miejsce w jakiej będziemy dokonywać przeglądu czy próbować usunąć awarię.

Samodzielna naprawa samochodu. Co mówią przepisy?

Uregulowanie przepisów w kwestii samodzielnej naprawy oraz mycia samochodu powierzono poszczególnym gminom.. Informuje o tym ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach:

Art. 4: Pkt. 1 Rada gminy, po zasięgnięciu opinii państwowego powiatowego inspektora sanitarnego, uchwala regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie gminy, zwany dalej „regulaminem”, regulamin jest aktem prawa miejscowego.

Pkt. 2 Regulamin określa szczegółowe zasady utrzymania czystości i porządku na terenie gminy dotyczące: (…) c) mycia i naprawy pojazdów samochodowych poza myjniami i warsztatami naprawczymi.

Samodzielna naprawa samochodu. Zapoznaj się z regulaminem

Warto sięgnąć do odpowiedniego regulaminu gminy i zapoznać się ze stosownymi przepisami w zakresie samodzielnej naprawy pojazdów na dany terenie. Zazwyczaj na terenie publicznym, który należy do gminy, nie wolno przeprowadzać żadnych napraw.

Naprawa samochodu na terenie prywatnym

Naprawianie samochodu na parkingach przed blokami, marketami, nie jest zakazane, ponieważ nie są to tereny publiczne, tylko miejsca prywatne. Wcześniej i tak warto poznać regulamin użytkowania takiego np. parkingu czy nie ma od tego wyjątków. Często zobaczymy zapis, że remonty pojazdów, wymiany oleju oraz inne czynności obsługi technicznej są zabronione.

Naprawa samochodu na własnej posesji

Właściciele prywatnych garaży mogą dokonywać napraw, ale muszą pamiętać, że czynności nie mogą być uciążliwe dla sąsiadów, nie można zanieczyszczać środowiska, a pozostałe odpady należy utylizować zgodnie z gminnym regulaminem utrzymania porządku.

Uwaga na mandat

W Kodeksie wykroczeń (art. 145 par. 1 ustawy) znajduje się zapis, że za zanieczyszczenie miejsca dostępnego publicznie grozi grzywna od 500 do nawet 5000 zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja radzi jak zaplanować podróż

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Gdzie można samodzielnie naprawiać samochód? Uwaga na mandaty - Motofakty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska