W planie od sierpnia do grudnia jest pięć wizyt autopulmosanu z rentgenem do prześwietlania płuc na parkingu przed sępoleńskim magistratem. W tym samym czasie w Ośrodku Pomocy Społecznej przy Szkolnej 8 będzie dyżurować lekarz pulmonolog. Tam będą przeprowadzone badania spirometryczne, poziomu wydychanego tlenku węgla. Również tam lekarz zinterpretuje wynik badania i udzieli porady antynikotynowej.
Autobus dla 600 palaczy
Regionalny program profilaktyki chorób płuc to akcja, która ma objąć około 600 mieszkańców gmin y Sępólno. Chodzi o osoby z grupy wysokiego ryzyka po 40 roku życia - palaczy i byłych palaczy. Z bezpłatnych badań mogą też skorzystać osoby narażone na bierne palenie.
Pierwsze badanie już w sobotę przed magistratem i w pomocy społecznej. Od 10.00 do 15.00 na parkingu przed magistratem będzie stać specjalny autobus, w którym można prześwietlić płuca.
Jeśli ten termin nie pasuje, to następna wizyta "autobusu płucnego" 4 października, 21 i 28 listopada i ostatnia 5 grudnia.
Po wakacjach młodzi
To nie jedyna akcja profilaktyczna finansowana przez samorządy. - Po wakacjach ruszamy z edukacją przeciwnowotworową młodzieży - mówi Hanna Sobiechowska, inspektorka ds. profilaktyki zdrowotnej w UM w Sępólnie. - To już kolejna akcja, a finansują ją gminy oraz powiat sępoleński.
Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych i Liceum Ogólnokształcącego z Sępólna oraz Liceum Ogólnokształcącego i Zespołu Szkół Centrum Edukacyjne z Więcborka pojadą z wizytą do Regionalnego Centrum Onkologicznego w Bydgoszczy. Wycieczka będzie edukacyjna, ale też młodzi ludzie w wieku od 16 do 19 lat będą przebadani pod kątem profilaktyki przeciwnowotworowej i zostaną poinstruowani, jak przeprowadzać samobadania.