Łukasz Konstanty
Yoshito Watabe po pierwszej części rywalizacji w dwuboju zajmował piąte miejsce, a ostatecznie zmagania ukończył na czternastej pozycji. Konkurs skoków i całą rywalizację wygrał Norweg Jens Luraas Oftebro. Fot. PAP/EPA/Geir Olsen
Pierwsze punkty w Pucharze Świata w skokach narciarskich wywalczyła Nikola Konderla. Polka podczas sobotniego konkursu w Lillehammer uplasowała się na 27. pozycji. Odległe miejsce w pucharowej rywalizacji dwuboistów zajął z kolei Andrzej Szczechowicz. Sprawdź, jak inni Polacy radzili sobie w sobotę na zimowych arenach sportowych.

Podczas biathlonowego Pucharu Świata rywalizowano w sprincie. Na punktowanych miejscach zmagania zakończyły Joanna Jakieła i Anna Mąka. Znacznie gorzej radzili sobie panowie - najlepszy z naszych zawodników, Marcin Zawół zajął dopiero 82. miejsce

Punkty Pucharu Świata zdobyli także Polacy startujący w biegach narciarskich. W konkurencji sprint w czołowej dwudziestce uplasowali się Monika Skinder i Maciej Staręga. Z kolei w pierwszych zawodach pucharowych w saneczkarstwie na 12. pozycji rywalizację zakończyła dwójka Wojciech Chmielewski i Jakub Kowalewski. A jak radzili sobie Polacy na innych zimowych arenach sportowych?

Nicole Konderla z punktami Pucharu Świata w skokach narciarskich

Skoki na odległość 83 i 81 metrów wystarczyły, by Nicole Konderla uplasowała się w czołowej trzydziestce Pucharu Świata w skokach narciarskich w Lillehammer (skocznia HS 98). Polka, która po pierwszej serii zajmowała 29. lokatę, mimo krótszego drugiego skoku, awansowała o dwie pozycje i ostatecznie zajęła 27. miejsce. Nasza zawodniczka tym samym zdobyła pierwsze punkty w sezonie 2022-23.

Najlepsza na norweskiej skoczni okazała się Niemka Katharina Althaus, dla której było to pierwsze od roku zwycięstwo w Pucharze Świata (poprzednio triumfowała w grudniu 2021 roku w... Lillehammer). Na podium stanęły także Austriaczki Eva Pinkelnig i Marita Kramer. Piątkowych kwalifikacji nie przebrnęła Kinga Rajda.

W niedzielę o 16.30 odbędzie się kolejny konkurs skoków w Lillehammer.

Jens Luraas Oftebro wygrał w Pucharze Świata po dwóch latach przerwy

Norweg Jens Luraas Oftebro wygrał sobotni konkurs Pucharu Świata w kombinacji norweskiej. Na mecie o 9,5 sekundy wyprzedził rodaka Jana Magnusa Riibera, a także o 39,2 s Niemca Vinzenza Geigera. Na 47. pozycji sklasyfikowany został Andrzej Szczechowicz, który na metę dotarł ze stratą niemal 4,5 minuty do zwycięzcy.

Dla 22-letniego Oftebro to dopiero drugie w karierze zwycięstwo w Pucharze Świata. Pierwszy triumf zanotował pod koniec listopada 2020 roku, kiedy to okazał się najlepszy w fińskiej Ruce.

Panowie do zmagań przystąpili także w niedzielę, panie konkursy Pucharu Świata rozegrały w piątek i sobotę. W obydwu triumfowała Norweżka Gyda Westvold Hansen

Polscy juniorzy na podium Pucharu Świata w łyżwiarstwie szybkim

W fińskim Seinajoki odbywają się drugie zawody w ramach Pucharu Świata juniorów w łyżwiarstwie szybkim. W sobotę Biało-Czerwoni dwukrotnie stanęli na podium. W drużynowej rywalizacji pościgowej blisko triumfu byli panowie w składzie Mateusz Śliwka, Wojciech Gutowski i Szymon Wojtakowski. Ostatecznie o zaledwie 0,16 sekundy okazali się jednak gorsi od Norwegów. Drugą lokatę zajęły także panie w składzie Wiktoria Dąbrowska, Zofia Braun i Liwia Kubin.

W zmaganiach indywidualnych wysokie, czwarte miejsce w wyścigu na 1000 metrów zajęła Dąbrowska. Najlepszy z panów na tym dystansie był Śliwka, który uplasował się na ósmej pozycji. W niedzielę zawodnicy będą rywalizować na dystansach 500 i 1500 metrów, odbędą się także wyścigi ze startu wspólnego.