MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sojusz Północnoatlantycki na dobre ulokował się w Kujawsko-Pomorskiem

Wojciech Mąka
Wojciech Mąka
Jedno ze szkoleń w JFTC w Bydgoszczy
Jedno ze szkoleń w JFTC w Bydgoszczy Dariusz Bloch
NATO już chyba na stałe znalazło swoje miejsce w Kujawsko-Pomorskiem. I nie chodzi jedynie o Centrum Szkolenia Sił Połączonych, JTFC, w Bydgoszczy, ale także na przykład o poligon w Toruniu.

Najważniejszym wydarzeniem, które wpłynęło na cały polski system militarny, było przyjęcie Polski do Paktu Północnoatlantyckiego. Najważniejszym wydarzeniem określającym nową pozycję garnizonu bydgoskiego w systemie organizacyjnym NATO była decyzja o utworzeniu w mieście Centrum Szkolenia Sił Połączonych (Joint Force Training Centre JFTC). Umowę podpisano pomiędzy rządem polskim a NATO 13 kwietnia 2005 roku. Centrum, które powstanie przy ul. Szubińskiej w Bydgoszczy, jest efektem najgłębszych zmian w systemie dowodzenia NATO od ponad pięćdziesięciu lat.

W 2014 r., w Walii, wzmocniono Siły Odpowiedzi NATO, ustanawiając Siły Natychmiastowego Reagowania, tzw. szpicę, gotową do użycia w ciągu od 2 do 5-7 dni. Zwiększona została rola dowództwa Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód z siedzibą w Szczecinie. W Polsce i państwach bałtyckich utworzono także Jednostki Integracji Sił NATO. Ważnym krokiem na drodze do umocnienia Sojuszu był szczyt NATO w Warszawie w 2016 r. Ustanowiono wówczas wzmocnioną Wysuniętą Obecność NATO w Polsce, Litwie, Łotwie i Estonii. Zgodnie z decyzjami szczytu w Brukseli w 2021 r. proces adaptacji wojskowej NATO będzie kontynuowany. W najbliższych latach wdrażane będą dwie kompleksowe koncepcje wojskowe, dotyczące odstraszania i obrony oraz rozwoju zdolności bojowych. Efekt jest taki, że w bydgoskim JFTC będzie się rocznie szkoliło kilka tysięcy oficerów armii NATO.

Ponadto w Bydgoszczy znajdują się m.in Batalion Łączności NATO; Zespół Wsparcia Teleinformatycznego NATO; Centrum Eksperckie Policji Wojskowych NATO i Jednostka Integracji Sił Sojuszu.

Siedzibami wsparcia dla nowo tworzonych sił szybkiego reagowania NATO jest także Litwa, Łotwa, Estonia i Bułgaria. Grupa integracyjna, która powstała w Polsce, wraz z grupami rozmieszczonymi w państwach bałtyckich, podlega Dowództwu Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie. Dowództwo bydgoskiej jednostki tworzy około czterdziestu oficerów z czternastu krajów NATO.

Także Toruń staje się istotnym dla NATO miejscem. Wystarczy wspomnieć rozpoczęty niedawno proces integracji polskiego systemu rakiet Patriot, który odbywa się na toruńskim poligonie artyleryjskim. Proces to m.in. połączenie elementów wyprodukowanych w Polsce, np. wyrzutni i pojazdów, z komponentami Patriot zamówionymi w Stanach Zjednoczonych.

Ostatnio do Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu przybyła delegacja wojsk brytyjskich na czele z dowódcą 6. Dywizji – gen. Geraldem Stricklandem. Celem oficjalnego przyjazdu brytyjskich żołnierzy było ustalenie szczegółów dotyczących rozpoczęcia cyklu przyszłorocznych szkoleń polskich Terytorialsów.

– W czasie wizyty zobaczyłem znakomicie przygotowanych żołnierzy, z którymi w przyszłości będziemy współpracować, aby wymienić się doświadczeniami i wzajemnie podnosić swoje umiejętności. Nasza jednostka – 6. Dywizja – od jakiegoś czasu współpracuje z Wojskami Obrony Terytorialnej. Współpraca ta układa się bardzo dobrze i będzie rozwijana. Dlatego tutaj jesteśmy, dlatego ja tu jestem – powiedział gen. Gerald Strickland, dowódca 6 Dywizji wojsk brytyjskich.

W czasie wizyty na toruńskim poligonie gen. Strickland obserwował przygotowane przez Centrum Szkolenia WOT szkolenie z wykorzystania bezzałogowych statków powietrznych FLY-EYE, systemu amunicji krążącej WARMATE, a także współpracy wysuniętych obserwatorów naprowadzania ognia z myśliwcami F-16.

– Współpraca międzynarodowa z wojskami sojuszniczymi daje nam możliwość wspólnej wymiany doświadczeń oraz unifikację procedur. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to w następnym roku Centrum Szkolenia WOT we współpracy z instruktorami 6. Dywizji wojsk brytyjskich przeprowadzi pierwsze szkolenia dla Terytorialsów z całej Polski. Dzięki tej współpracy w wielu aspektach nie będziemy musieli wyważać otwartych drzwi i będziemy mogli korzystać z wiedzy i doświadczeń posiadanych przez naszych sojuszników – dodał ppłk Roman Popławski, Zastępca Komendanta Centrum Szkolenia WOT.

Już w najbliższy piątek, 25 listopada, ukaże się nasz informator "Kujawsko-pomorskie dla obronności"

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sojusz Północnoatlantycki na dobre ulokował się w Kujawsko-Pomorskiem - Express Bydgoski

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska