Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

"Solanki" mają już 140 lat!

Janusz Brodziński redakcja.inowrocł[email protected]
Prezes Tadeusz Chęsy zapowiada inwestycje, które "Solankom" przywrócą standard kurortu. Na zdjęciu: najstarszy Zakład Kąpielowy "Solanek" i siedziba zarządu uzdrowiska.
Prezes Tadeusz Chęsy zapowiada inwestycje, które "Solankom" przywrócą standard kurortu. Na zdjęciu: najstarszy Zakład Kąpielowy "Solanek" i siedziba zarządu uzdrowiska. Janusz Brodziński
Chlubiące się piękną historią i tradycjami inowrocławskie zdrojowisko przeżywa znów czas prosperity, oferuje coraz nowe zabiegi i inwestuje.

W maju 1875 roku Zygmunt Wilkoński ze wspólnikami, zarejestrował sądownie Towarzystwo Akcyjne Solanki Inowrocławskie i już w następnym roku rozpoczął pierwszy sezon uzdrowiskowy. We wzniesionym zakładzie kąpieli solankowych kuracjusze korzystali z 14 wanien. Z czasem przybywały nowe obiekty zdrojowe i uzdrowisko stało się ważnym czynnikiem rozwoju miasta.

W prywatnych rękach

Pięć lat temu, w drodze przetargu, kompleks głównych obiektów sanatoryjnych i leczniczych państwowej spółki "Solanki" Uzdrowisko Inowrocław" został sprywatyzowany. Nabywcą stał się Zakład Poligraficzno-Wydawniczy POZKAL, który kupił 92,42 proc. udziałów, a jego twórca i właściciel, inż. Tadeusz Chęsy został prezesem jednoosobowego zarządu nowej spółki z o.o. pod dawną nazwą.

- Zdecydowałem się na kupno "Solanek", bo jako wieloletni mieszkaniec Inowrocławia, zdawałem sobie sprawę z tego, czym uzdrowisko, z jego urządzeniami, parkiem i innymi walorami, jest dla miasta, i że byłoby niedobrze, gdy firma ta trafiła w ręce przypadkowego nabywcy spoza naszego regionu, poszukującego łatwego zysku i traktującego ją czysto merkantylnie - wyznaje prezes "Solanek" inż. Tadeusz Chęsy.

Poza parkiem, który należy do miasta, nowa spółka posiada 11 obiektów o łącznej powierzchni 32 tys. m kw. Są to: Zakład Kąpieli Mineralnych z najstarszymi łazienkami Wilkońskiego, mieszczące się w siedzibie zarządu, dawny Zakład Borowinowy, Zakład Przyrodoleczniczy (tzw. Wziewalnia), Medical SPA z lokalem "Dolce Vita", trzy budynki sanatorium "Kujawianka", Kompleks Sanatoryjno-Szpitalny "Kujawiak" (dawny "Kombatant"), wille "Ostoja" i "AS" oraz kawiarnia "Zdrojowa" i lodziarnia w dawnej pijalni wód mineralnych.

Korzystają z nich kuracjuszy ze skierowań NFZ na leczenie około 500 osób w turnusie, skierowani przez ZUS na kuracje rehabilitacyjno-usprawniające ponad 200 osób i około 80-100 kuracjuszy komercyjnych.

Nie było łatwo

- Początki nie były łatwe, bo w pierwszym roku spółka miała 2 miliony złotych strat w działalności podstawowej i 3 miliony złotych długu za podatki od nieruchomości - zdradza prezes Tadeusz Chęsy. - Ale straty odrobiono, obroty wzrosły z 18 milionów złotych do 28 milionów w ubiegłym roku i spółka notuje teraz 2-3 miliony złotych zysku, który w całości przeznaczamy na inwestycje. W latach 2011-14 wydaliśmy 8,4 miliona złotych na rewitalizację, modernizację i inwestycje w bazie zabiegowej i hotelowo-gastronomicznej. Kosztem pół miliona złotych doskonaliła swoje kwalifikacje załoga, dzięki czemu rozszerzył się wachlarz i poziom świadczonych zabiegów, także w zakresie profilaktyki zdrowotnej, ćwiczeń relaksacyjnych i kosmetyki. W bieżącym roku uruchomiliśmy poradnię wad postawy dla dzieci miasta i powiatu, z zajęciami w basenie i sali gimnastycznej - dodaje prezes.

Wkracza komfort

Co dalej? Będą inwestycje, które "Solankom" przywrócą standard kurortu. We "Wziewalni" powstanie ekskluzywne sanatorium z restauracją i salą balową. W dawnym Zakładzie Borowinowym kompleks sportowo-rekreacyjny, połączony z krytymi kortami. W Zakładzie Kąpielowym - luksusowy pensjonat z apartamentami, zabiegami i restauracją.

W "Kujawiaku" będzie drugi basen, kryty podjazd" powiększona recepcja i termoizolacja ścian. Zamierzenia uzależnione są od środków unijnych, których dysponentem jest Marszałek Województwa.

Czytaj e-wydanie »
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska