Eksperci z Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem w Lyonie (należącej do WHO) dowiedli szkodliwości solarium i innych źródeł promieniowania ultrafioletowego. Podają, że u osób, które zaczynają korzystać z solarium już przed ukończeniem 30. roku życia, ryzyko zachorowania na raka skóry wzrasta do 70 proc.
Ryzykowna opalenizna z solarium
Po tych doniesieniach zarząd SATS, największej w Skandynawii sieci klubów fitness, zdecydował, że od 1 grudnia zamyka solaria we wszystkich swoich 100 centrach.
Opalamy się, ponieważ chcemy wyglądać ładniej, a w konsekwencji jesteśmy brzydsi. - Jeśli ktoś w to nie wierzy, może obejrzeć sobie zdjęcia Brigitte Bardot - dodaje dermatolog.
Znamiona nie odstraszają
Choć największy bum solaria przeżywają przed latem, teraz zbliża się kolejny czas żniw. To Sylwester i okres studniówek.
Coraz częściej z solarium korzystają także panowie, również starsi.
- Trudno mi oceniać na oko, ale myślę, że średnia wieku pań, które do nas przychodzą to około 25 lat. Ale nierzadko bywają także panie po 40. - mówi pracowniczka Capri z Bydgoszczy.
Manuela Rędzikowska ze Słonecznej Kapsuły we Włocławku solarium odradza klientom, u których zauważa znamiona na skórze. - Zresztą, w lokalu mamy wywieszone zasady korzystania z łóżek - dodaje.
Przyznaje jednak, że są tacy, którzy nie mogą żyć bez solarium. - Sami już nie widzą, jak bardzo się opalili. Próbujemy wtedy im to zasugerować. Ale każdy jest przecież dorosły i wie, co robi - mówi.
W Polsce - hulaj dusza
No właśnie, czy na pewno każdy klient jest dorosły?
- Rzeczywiście, czasami po wyglądzie trudno ocenić - odpowiada Manuela Rędzikowska.
Dlatego brytyjskie ministerstwo zdrowia rozważa wprowadzenie zakazu korzystania z solarium dla niepełnoletnich. Taki zakaz przyjął już niemiecki Bundestag.
Także polski rzecznik praw dziecka chciałby, aby u nas była taka zasada. Wnioskował o to do minister zdrowia Ewy Kopacz. Pani minister odpisała, że nie planuje przygotowania aktu prawnego w tej sprawie. Chce za to uświadamiać dzieci i rodziców o ryzyku, który wiąże się z chodzeniem do solariów.
Dermatolog Dariusz Czubiński mówi zaś wprost - nie ma czerniaka bez wcześniejszego opalania się. A czerniak to najniebezpieczniejszy nowotwór skóry.