Darowizna była możliwa dzięki dochodowi z dziewiątego Marszałkowskiego Balu Dobroczynnego, który odbył się 2 lutego w toruńskim CKK Jordanki. Wyniósł on blisko 270 tysięcy złotych.
Pomoc przez całą dobę
Prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo Dom Pomocy Społecznej w Świeciu przeznaczony jest dla osób, które ze względu na wiek lub stan zdrowia potrzebują całodobowej opieki i pielęgnacji.
Siostry zapewniają podopiecznym pomoc lekarską i pielęgniarską, a także zajęcia usprawniające i opiekę duszpasterską. Dzięki otrzymanym pieniądzom mogą zaplanować adaptację piwnic na pracownie terapii zajęciowej.
Stworzą m. in. pracownię stolarską i salę spotkań podopiecznych z wolontariuszami, terapeutami i innymi zaprzyjaźnionymi z domem osobami.
https://pomorska.pl/klasztor-w-chelmnie-kryje-wiele-skarbow-i-tajemnic/ar/7424571Historia działalności Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo w Świeciu sięga 1922 roku.
Jak podają na swojej stronie, w 1922 roku Jan Mączkowski wraz z małżonką przekazali w ręce Sióstr Miłosierdzia dom z ogrodem przy ul. Średniej 10, nazwany potem Domem św. Jana. Powstał w nim przytułek dla sierot. Prowadziło go siedem sióstr, które przybyły do Świecia z Chełmna.
Obecnie Dom Pomocy Społecznej mieści się przy ul. Wojska Polskiego 128. Znajduje się w nim 19 pokoi, w tym 9 jednoosobowych, 2 dwuosobowe z łazienkami oraz 8 trzyosobowych. Łazienki i toalety dostosowane są do osób niepełnosprawnych.
Mieszkańcy mają możliwość korzystania z kuchenki oraz ze świetlicy telewizyjnej i stołówki. Dodatkowo w do-mu są sala terapeutyczna, sala rehabilitacyjna oraz do fizykoterapii.
Różnorodne terapie
Organizowane są m.in. zajęcia plastyczne (np. malarstwo, rysunek, modelowanie), zajęcia z muzykoterapii (wspólne śpiewanie piosenek, słuchanie muzyki, a w rozszerzonej formie wykorzystywane są różne instrumenty), zajęcia z relaksacji, biblioterapia, terapia poprzez pracę oraz silwoterapia, polegająca na kontakcie z przyrodą czy uprawianiu ogródka.
W tegorocznym Marszałkowskim Balu Dobroczynności uczestniczyło 436 osób. Najwięcej, bo prawie 40 tysięcy złotych, zapłacono za olej na płótnie XIX-wiecznego francuskiego artysty Louisa Debrasa.
Flash Info odcinek 7 - najważniejsze informacje z Kujaw i Pomorza.