Spis treści
- Rozpowszechnienie zaburzeń psychicznych, szczególnie tych związanych z zaburzeniami lękowymi, depresyjnymi, wysokim poziomem zaburzeń otępiennych czy zaburzeniami wśród dzieci i młodzieży, jest trendem wzrastającym. Jesteśmy przed szczytem rozpowszechnienia tych zaburzeń - ocenia prof. Piotr Gałecki, konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii, przewodniczący Rady ds. Zdrowia Psychicznego oraz zespołu do opracowania Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.
Terapia psychiatryczna na światowym poziomie
Prof. Gałecki podkreśla, że w Polsce są dostępne wszystkie nowoczesne formy terapii stosowane w psychiatrii na świecie. - Wszystkie są refundowane: nowoczesne leki długo działające w iniekcjach; elektroterapia, która jest już starszą metodą, ale uznaną. Refundowana jest także przezczaszkowa stymulacja mózgu, bardzo nowoczesna metoda. Zatem, jeśli chodzi o dostępność tych form terapii, nie można powiedzieć, że nam czegoś brakuje. Personel w psychiatrii nie boryka się z takimi problemami, jak personel w niektórych innych dziedzinach medycyny - podkreśla prof. Gałecki.
Przybywa też psychiatrów. Na 30 września 2024 r. w Centralnym Rejestrze Lekarzy RP figurowało 4712 osób ze specjalizacją z dziedziny psychiatrii oraz 564 osoby ze specjalizacją z dziedziny psychiatrii dzieci i młodzieży, co wskazywałoby na dalszy - choć dość powolny - wzrost tego wskaźnika w naszym kraju.
Przez całą dobę i bez skierowania
Problemem jest dostępność do psychiatry oraz infrastruktura. Zdaniem prof. Gałeckiego, byłoby idealnie, gdyby w każdym powiecie funkcjonowało centrum zdrowia psychicznego (CZP).
- To miejsce, w którym przez całą dobę można uzyskać natychmiastową, bezpłatną pomoc w związku z problemami ze zdrowiem psychicznym, bez konieczności posiadania skierowania lub wcześniejszego umawiania wizyty - wyjaśnia Ministerstwo Zdrowia. - Zakres pomocy w CZP jest dostosowany do potrzeb pacjenta. Obejmuje wizytę w poradni zdrowia psychicznego, pobyt na oddziale dziennym lub całodobowym, a także wsparcie zespołu leczenia środowiskowego, który odwiedza pacjentów w ich domach, by wspierać też ich rodziny.
W Kujawsko-Pomorskiem działają cztery centra zdrowia psychicznego:
w Szpitalu Uniwersyteckim im. dr. Jurasza w Bydgoszczy (nr tel.: 52 585 42 60)
w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu (nr tel.: 56 679 58 10)
w Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym w Grudziądzu (nr tel.: 56 641 44 99)
w Wojewódzkim Szpitalu Zdrowia Psychicznego w Świeciu (nr tel.: 506 478 548).
Obejmują one mieszkańców siedmiu z 19 powiatów: bydgoskiego, toruńskiego, grudziądzkiego, wąbrzeskiego, świeckiego, chełmińskiego i tucholskiego.
Słabo w powiecie włocławskim
Z raportu SWPS Innowacje dla Fundacji Pomagam.pl pt. „O pieniądzach, psychoterapii i psychiatrii w Polsce” wynika, że w Kujawsko-Pomorskiem najtrudniejszy dostęp do kompleksowej pomocy psychiatrycznej jest w powiecie włocławskim, gdzie funkcjonuje tylko jedna forma leczenia - poradnia zdrowia psychicznego.
Centrum w Świeciu z tężnią i autem elektrycznym
Dobrą wiadomością dla psychiatrii w regionie jest rozbudowa Wojewódzkiego Szpitala Zdrowia Psychicznego w Świeciu o nową siedzibę Nadwiślańskiego Centrum Zdrowia Psychicznego „Empatia”.
- To jedna z największych i najbardziej imponujących inwestycji w dziejach szpitala - podkreśla dyrekcja placówki. - Do wykorzystania będzie ponad 1300 metrów kwadratowych. Projekt zakłada również powstanie wewnętrznej tężni solankowej.
To wszystko stworzy nowoczesną przestrzeń, w której powstaną poradnie, gabinet stomatologiczny, sale terapii zajęciowej, oddział dzienny, gabinety lekarskie oraz całe skrzydło przeznaczone dla kształcenia lekarzy.
- Nowe elementy, wspierające powrót do zdrowia psychicznego, pozwolą rozszerzyć ofertę centrum zdrowia psychicznego oraz dostępność specjalistów - zakłada dyrekcja.
Ponadto placówka wyposażona zostanie w samochód elektryczny wraz ze stacją ładowania, aby dotrzeć także do tych pacjentów, którzy w ramach działania Centrum, mogą być leczeni poza placówką medyczną.
Nowy kompleks powstanie w nieużywanych, historycznych budynkach szpitala, w których przed laty funkcjonowały kuchnia, kotłownia oraz magazyny.
Zakończenie inwestycji planuje się na lipiec 2026 r. Całość opiewa na niespełna 19 mln zł, z czego ponad 16 mln pochodzi z dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Funduszy Europejskich dla Kujaw i Pomorza na lata 2021-2027, a niespełna 3 mln z funduszy własnych szpitala.
