Wchodząc do sali, można było wziąć koszulkę z napisem „Sołtys”. Za trzy tygodnie będą nowe wybory. Kandydatów nie należy się spodziewać. Nikt nie odważy się zastąpić poprzedniego sołtysa. Wszystko to dzieje się w chwili, kiedy działa komitet ds. utworzenia gminy Rytel, którego członkiem jest były sołtys.
Ossowski zrezygnował, jak oświadczył, przez hejt.
Przypominamy: Sołtys Rytla Łukasz Ossowski zrezygnował! "Nie pasuję do hejterskiej rzeczywistości"
Jak ma się ów hejt, na który się powoływał, do tego, jak reagowali na zebraniu ludzie? - pytamy. I czy nie martwi go, że w Polskę „poszedł” być może mylny przekaz, że Rytel tak solidarny po nawałnicy, teraz się podzielił?
- Czy pani zauważyła podzielony Rytel na zebraniu? - odpowiada retorycznie. - Ja takiego podziału nie zauważyłem. Ludzie dali wyraźny sygnał, że nie godzą się na pewne rzeczy, które teraz są praktykowane.
Ossowski nie mówi o kulisach, ale twierdzi, że jest we wsi kilka osób „skutecznych w zniechęcaniu do pracy”. - Zawsze działałem na rzecz dobra mieszkańców - podkreśla. - Nie kierowałem się niskimi pobudkami, tylko by w Rytlu było lepiej. A inicjatywa oddolna zawsze powinna być szanowana. Obojętnie, czy ktoś się zgadza, czy nie. Chodzi o prawo do demokracji.
Faktem jest, że w Rytlu nie są zgodni co do tego, czy wieś powinna stać się siedzibą gminy. - Myślę, że głosy, co do gminy, są podzielone - przyznaje Monika Jazdzewska. - A hejtu jako takiego nie było. Jest za to kilka osób, którym się nie spodobało, że ma powstać gmina Rytel. I sołtys, który by złego słowa o nikim nie powiedział, obrywa.
Młodzi rytlanie: - Są trzy, cztery osoby aktywne na social media. Ich wpisy, bardzo krytyczne, wszyscy czytają i dyskutują. A sołtys zrezygnował, bo to dotknęło jego bliskich.
- Co do gminy Rytel mamy podział 70: 30 - mówi ktoś inny. - Przeważają emocje, nie rozum.
Za trzy tygodnie druga próba wyborów sołtysa, a 26 maja przy eurowyborach gminne konsultacje, co do losów sołectwa.
Rytel pokonał nawałnicę, nagranie z 2018 roku:
Dziennik Bałtycki, x-news.pl