Tabele z liczbami w zakresie stanu bezpieczeństwa publicznego napawają optymizmem.
- Z roku na rok spada u nas przestępczość, wysoki mamy wskaźnik wykrywalności - stwierdza mł. insp. Marek Jankowski, zastępca komendanta powiatowego policji.
W 2008 r. funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji wszczęli 753 postępowania przygotowawcze, o 125 mniej w porównaniu z poprzednim rokiem. Stwierdzono 102 kradzieże cudzego mienia (w 2007 r. 122), 36 włamań (77), trzy pobicia i rozboje (10). Minimalnie zmniejszyła się kradzież samochodów (z siedmiu do sześciu) i przestępczość narkotykowa (z 18 do 17).
Mniej było też wypadków drogowych (43), a także ofiar - siedem osób poniosło śmierć, a 53 doznało obrażeń ciała. Najwięcej osób ginie na w wypadkach na drogach krajowych, przebiegających przez powiat.
Niepokoi zaś duża liczba pijanych kierowców i rowerzystów, jeżdżących po drogach. W 2008 r. zatrzymano ich 215. Każdy miał powyżej 0,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.
Według oceny przełożonych, działania mundurowych z powiatu mogileńskiego są skuteczne. Wskaźnik wykrywalności przestępstw w omawianym okresie wzrósł z 77,4 do 80,8 proc. Dla porównania: w skali Komendy Powiatowej Policji w Inowrocławiu wskaźnik ten w ub. r. wyniósł 69,6 proc. (wzrost o 5,5 proc.).
Zróżnicowany jest również wskaźnik zagrożenia przestępczością, liczony na 10 tysięcy mieszkańców. O ile w pow. mogileńskim za miniony rok osiągnął poziom 157,5, to np. w pow. inowrocławskim 274.
- Im obszar do rozpoznania jest większy i bardziej zurbanizowany, tym anonimowość większa i wykrywalność sprawcy trudniejsza. W małych miastach mieszkańcy bardziej się znają, choć nie zawsze z nazwiska, to na pewno z widzenia. Łatwiej więc ustalić osobę, która naruszyła prawo - powiedział komendant Jankowski. Ponadto jego zdaniem, wpływ na dobre wyniki mogileńskiej komendy w ub. r. miała pełna obsada kadrowa.