Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spartakiada Osób Niepełnosprawnych w Inowrocławiu [zdjęcia]

(Janusz Brodziński, dan)
Członek zarządu "Flandrii" Wiesław Szczepański podczas uroczystego otwarcia spartakiady
Członek zarządu "Flandrii" Wiesław Szczepański podczas uroczystego otwarcia spartakiady Dariusz Nawrocki
W sobotę odbyła się X Międzynarodowa Spartakiada Osób Niepełnosprawnych. Udział w imprezie wzięło około 500 zawodników.

Spartakiada niepełnosprawnych w Inowrocławiu

Jednak rywalizacja była drugorzędna. Od lat uczestnicy i organizatorzy tej imprezy podkreślają, że ważniejsza jest integracja oraz wspólna, wspaniała zabawa.

Jubileuszowa spartakiada była szczególna. Po raz pierwszy zawodnicy przemaszerowali ulicami miasta w barwnym korowodzie.

Po raz pierwszy można było wziąć udział w "grze ulicznej" i wygrać atrakcyjne nagrody.

Dotąd impreza ograniczała się do zabawy pod dachem hali sportowej. Tym razem dla mieszkańców przygotowano masę atrakcji zarówno na Rynku, jak i w Solankach.

Organizatorem imprezy jest Stowarzyszenie Wzajemnej Pomocy "Flandria".

Kilka słów o Flandrii

15 lat temu rozpoczęło pożyteczną działalność Stowarzyszenie Wzajemnej Pomocy "Flandria" w Inowrocławiu, dziś obecne już także w innych miastach. Informuje nas o tym jej główna współzałożycielka i dyrektor, lek. med. Ineza Skrzypiec-Sikorska.

-" Flandrię" zarejestrowano w 1996 roku, kiedy opieka zdrowotna u nas, ze względu na jakość, dostępność i ceny była w krytycznym stanie - mówi dr Sikorska. W takich warunkach, w efekcie współpracy z różnymi polskimi organizacjami i samorządami, w oparciu o przykłady wzajemnościowej Federacji Chrześcijańskiej Kas Chorych (LCM) w Belgii, zrodził się projekt sfinansowany przy pomocy Rządu Flamandzkiego.

- Powołaliśmy stowarzyszenie oferujące członkom opłacającym składki oraz innym mieszkańcom regionu dostęp do dobrych i tańszych prywatnych usług lekarzy specjalistów, stomatologów, leków we własnej aptece i kilku innych. Zaoferowaliśmy też pielęgniarską opiekę domową, a także sklep i wypożyczalnię sprzętu medyczno-rehabilitacyjnego. Wokół osób starszych, przewlekle chorych, niepełnosprawnych i dzieci rozwinął się szeroki ruch wolontaryjny, oparty na uczniach i studentach, koordynowanych przez Annę Trojanowską. Mamy u nas 213., a w całym kraju około 500 wolontariuszy.

Flandryjskie placówki, oprócz Inowrocławia, działają już w Toruniu, Bydgoszczy, Włocławku, Gdyni i Poznaniu, gdzie są nowe sklepy, biura i wolontariat. Dziś "Flandria" ma około 7 tys. członków, w tym 4,5 tys. w Inowrocławiu, który jest siedzibą centrali i ma dwa sklepy oraz służy doświadczeniem i wzorcami. Funkcjonowanie oparte jest o nieprofitową działalność, pozwalającą rozwijać różne formy aktywności socjalnej.

- Mamy aktywny Klub Koniczynka dla niepełnosprawnych, którzy 2-3 razy w tygodniu spotykają się przy kawie lub ćwiczą w wyposażonej salce - mówi dyr. Sikorska. Klub Aktywni gromadzi 55 seniorów, organizuje spotkania, spacery, wycieczki, uczy robótek ręcznych. Osoby przewlekle chore pozostają pod pieczą naszej Pielęgniarskiej Opieki Domowej, będącej realizacją jednego z pionierskich naszych projektów w krajowej skali tego typu potrzebnych usług.
"Flandria" prowadzi też różne kampanie profilaktyczne, jak np. "Zbadaj swoje serce", "Śpij dobrze", "Zbadaj stan swojej skóry", akcje dotyczące odżywiania i stanu tkanki tłuszczowej, organizuje kolonie letnie, wypełnia dzieciom wolny czas, pomaga w nauce. Od 10 lat organizuje cieszące się i powodzeniem spartakiady, przyciągające blisko 500 niepełnosprawnych.

"Flandria" to ważny uczestnik krajowej platformy organizacji pozarządowych. Była założycielem regionalnej platformy NGO i poprzez Europejską Platformę Stowarzyszeń i Aptek Socjalnych wpisana jest w międzynarodowy ruch społeczny. Reprezentując interesy pacjentów, stowarzyszenie chce działać na trzech strukturalnych filarach: krajowym, regionalnym oraz sieci sklepów, wypożyczalni i aptek z dostępnymi cenami, a także systemie porad i informacji. W br. sieć flandryjskich sklepów ujęto w pierwszą w kraju Spółdzielnię Europejską z udziałem partnerów belgijskich.

"Flandria" ma działkę przy ul. Andrzeja i w latach 2012-2013 z belgijską pomocą kredytową, spłacaną przez 35 lat, zamierza wznieść na niej własną siedzibę. Znajdą się w niej: apteka, sklep medyczny, gabinety lekarskie i rehabilitacyjne, administracja z salą konferencyjną, pomieszczenia dla wolontariuszy i zaplecze klubowe.

Czytaj e-wydanie »

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska