Ruszyła kolejna edycja bezpłatnych szkoleń "Nowe kwalifikacje dla ambitnych". Zapisy na zajęcia trwają
- Każdy może wziąć udział w szkoleniach - przekonuje Marta Jaworska z Ośrodka Kształcenia i Promocji "Edukator", koordynatorka projektu. - Zapraszamy wszystkie osoby, które pracują i mieszkają w powiecie golubsko-dobrzyńskim, wąbrzeskim lub rypińskim.
Informatyk czy handlowiec?
Jest w czym wybierać - organizatorzy proponują aż pięć rodzajów kursów. Na pierwszy ogień poszli spawacze - ośmioro już się szkoli, kolejna ósemka naukę zacznie w lutym. W tym samym miesiącu ruszy szkolenie dotyczące grafiki komputerowej i projektowania stron www.
W marcu wystartuje kurs księgowości z elementami kadr i płac, a w maju - kurs operatorów wózków jezdniowych z wymianą butli gazowych. W lipcu zacznie się ostatnie szkolenie - na profesjonalnego przedstawiciela handlowego z obsługą kasy fiskalnej.
Nie ma ograniczeń wiekowych, ale osoby, które skończyły 45 lat mają większe szanse na udział w darmowych kursach. Podczas rekrutacji dostają dodatkowe punkty. Dla nich też przygotowano kurs coachingu.
- To rodzaj indywidualnego doradztwa zawodowego - wyjaśnia Marta Jaworska. - Trener spotyka się z każdym uczestnikiem zajęć i tworzy indywidualny plan działania. Pokazuje, co zrobić, jeśli stracimy pracę, jak się zachować i gdzie się udać, żeby szybko znaleźć nową.
Panie na start
Dodatkowo wyróżnione są też kobiety - dla nich dodatkowo organizatorzy przygotowali warsztaty interpersonalne z elementami negocjacji i rozwiązywania konfliktów. - To będą zajęcia z psychologiem i doradcą zawodowym - wyjaśnia koordynatorka projektu. - Panie są uprzywilejowane, bo w naszym powiecie trudniej jest im znaleźć nową pracę. Większość bezrobotnych to kobiety, chcemy wyrównać ich szanse na rynku pracy.
W całym projekcie może wziąć udział tylko 50 osób.
- Naszą ofertę kierujemy przede wszystkim do tych, którzy naprawdę boją się, że stracą pracę - mówi Marta Jaworska. - Do ludzi, którzy są pierwsi w kolejce do zwolnienia podczas każdej redukcji zatrudnienia w zakładzie pracy: po czterdziestce, bez wyższego wykształcenia. Na takie rzeczy będziemy zwracać uwagę podczas rekrutacji.
Wszystko bezpłatnie
Jeżeli okaże się, że jest dużo chętnych, organizatorzy przeprowadzą jeszcze rozmowę kwalifikacyjną.
A na razie chętnych jest wiele, bo to już druga edycja projektu. Wtedy na darmowe kursy załapało się tylko 20 osób. - Jednak po pierwszym szkoleniu informacja się rozniosła i teraz mamy bardzo dużo zgłoszeń - przyznaje Marta Jaworska. - Ogromnym zainteresowaniem cieszy się przede wszystkim kurs spawacza.
Wszystkie kursy są bezpłatne. Zajęcia będą odbywać się po południu, poza godzinami pracy. Organizowane będą przede wszystkim w Golubiu-Dobrzyniu. - Ale może się zdarzyć, że na jakieś szkolenie zakwalifikuje nam się dużo osób, którym wygodniej będzie dojeżdżać np. do Rypina - zaznacza koordynatorka. - Wtedy zorganizujemy zajęcia w Rypinie.