W 1666 roku Polska ogarnięta była wojną domową. Pod Inowrocławiem wojska króla Jana Kazimierza starły się z rokoszanami Lubomirskiego. Szacuje się, że w tej krwawej bitwie zginęło od 3 do 5 tysięcy najlepszych polskich zbrojnych.
Niezgoda narodowa
- Na tym przykładzie chcieliśmy pokazać, do czego może doprowadzić niezgoda narodowa. Dzisiejsza Polska również jest strasznie skłócona. Tym komiksem chcemy przestrzec nasz naród i zachęcić go do życia w pokoju - wyznaje Włodzimierz Podczaski, który wspólnie z Andrzejem Zielińskim napisał tę opowieść.
Rysunki stworzył Tomasz Kwiatkowski, student grafiki komputerowej na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Komiksem tym obronił swoją pracę licencjacką.
Skąd wziął się pomysł, by do zgody narodowej wzywać poprzez komiks? - Przyznam szczerze, że nie dałbym rady napisać powieści. Nie jestem Sienkiewiczem. Poza tym uznaliśmy, że poprzez komiks łatwiej będzie nam dotrzeć do młodzieży. Być może zarazimy ją do tego, by swą wiedzę pogłębiała w książkach historycznych - zdradza Włodzimierz Podczaski.
Trochę fikcji dla smaku
Zaznacza, że opowieść, którą stworzył z Andrzejem Zielińskim nie jest wierną rekonstrukcją wydarzeń z 1666 roku. Wprawny w historii czytelnik znajdzie tu kilka faktów, które nigdy się nie zdarzyły.
- Żeby w ogóle Inowrocław pojawił się w tej historii, musieliśmy odwrócić układ wojsk. Dzięki temu w naszej opowieści król odwiedził Inowrocław, choć w rzeczywistości nigdy tu nie był. A my chcieliśmy pokazać, jak nasze miasto mogło wyglądać w tamtych czasach - tłumaczy Katarzyna Podczaska z wydawnictwa Forza Cuiavia.
Dzięki temu zabiegowi na kartach komiksu możemy znaleźć inowrocławski zamek, farę, mury obronne miasta oraz wieżę na Rynku.
Komiks jest już w sprzedaży. Można go zakupić w księgarniach: "Fajna" (ul. Kościuszki 18), "Nowa" (ul. Wojska Polskiego 15), a także w biurze INLOT-u przy ul. Królowej Jadwigi 3, w antykwariacie "Cuiavia Felix" przy ul. Kilińskiego 2a oraz przez stronę www.forzacuiavia.pl.
Czytaj e-wydanie »