"W spisie nie pytamy o majątek rolników. Podmiotem spisu jest gospodarstwo rolne. Pytamy o składowe elementy gospodarstwa rolnego (procentową ilość, a nie ich wartość)", tłumaczy GUS. Od 1 września do 30 listopada w Polsce będzie prowadzony Powszechni Spis Rolny 2020.
O co zapytają rachmistrzowie na polecenie GUS? O:
- powierzchnię gruntów,
- liczbę zwierząt gospodarskich,
- uprawy rolne i ogrodnicze,
- liczbę ciągników, maszyn rolniczych,
- liczbę budynków gospodarskich.
Mowa tylko o tych związanych z prowadzoną produkcją rolniczą.
Podczas Powszechnego Spisu Rolnego 2020 nie będą pytać o zarobki rolników
GUS: "Nieprawdą również jest to, że w spisie będą zbierane dane o zarobkach rolników, czy wartości przychodów. Zbierzemy informacje o wkładzie pracy w gospodarstwo rolne przy prowadzeniu produkcji rolniczej oraz o fakcie prowadzenia w gospodarstwie również działalności pozarolniczej. Chodzi o przybliżone podanie, jaką część (w %) dochodów stanowią dochody z prowadzonej działalności rolniczej, działalności pozarolniczej, pracy najemnej i źródeł niezarobkowych, takich jak emerytury i renty".
To Cię może też zainteresować
Z zapowiedzi wynika również, że nie padną podczas Spisu Rolnego pytania o sprzedawane przez gospodarstwa rolne produkty. Będzie za to ogólne pytanie - czy gospodarstwo rolne w ogóle prowadzi sprzedaż produktów rolnych. "Oczekujemy jedynie odpowiedzi twierdzącej lub zaprzeczającej".
Rolnicy będą mogli udzielić informacji o gospodarstwach rolnych poprzez:
- Samospis internetowy przeprowadzony za pośrednictwem interaktywnej aplikacji, która będzie dostępna na tej stronie internetowej;
- Telefonicznie – dzwoniąc na infolinię spisową pod numer 22 279 99 99
Z użytkownikami gospodarstw rolnych, którzy nie spiszą się samodzielnie, skontaktują się rachmistrzowie spisowi:
- Telefonicznie, w celu przeprowadzenia spisu w wywiadzie telefonicznym,
- Bezpośrednio – w celu przeprowadzenia spisu w wywiadzie bezpośrednim w miejscu dogodnym dla użytkownika gospodarstwa rolnego.
Te dane indywidualne i adresowe będą potrzebne
Rachmistrzowi trzeba będzie podać dane indywidualne i adresowe, niezbędne do identyfikacji gospodarstwa rolnego: PESEL, adres zamieszkania użytkownika, adres siedziby gospodarstwa rolnego).
"Zarzuty dotyczące zbierania danych jednostkowych, m.in. takich jak numer telefonu czy adres poczty elektronicznej są bezzasadne – dane te są niezbędne do nawiązania kontaktu z użytkownikami gospodarstw rolnych w celu wypełnienia obowiązku spisowego. Ponadto w związku z epidemią COVID-19 dane te będą również niezbędne do przeprowadzania wywiadów telefonicznych w przypadku konieczności rezygnacji z wywiadów bezpośrednich".
Zbierane przez rachmistrzów dane będą podlegały szczególnej ochronie. Rachmistrzowie spisowi są obowiązani do zachowania i przestrzegania tajemnicy statystycznej, podobnie jak wszyscy pracownicy statystyki publicznej.
Źródło: stat.gov.pl
Tak kręcą program Rolnik szuka żony. Odcinki 7. edycji już n...
