Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żniwa. Plony w 2020 roku mogą być nawet o 11-12 proc. wyższe od ubiegłorocznych

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Wyższe będą zbiory zbóż, rzepaku, warzyw gruntowych, owoców z drzew i krzewów. Oczywiście, jeśli pól uprawnych nie nawiedzą ulewne deszcze, grad czy huragan. Na tę chwilę szacunkowe dane Głównego Urzędu Statystycznego potwierdzają wcześniejsze przewidywania ekspertów, doradców i samych rolników.

Żniwa w Polsce trwają, a ich stopień zaawansowania jest bardzo zróżnicowany, nie tylko między regionami kraju, ale nawet na jednej wsi. Jeśli ziarno wydaje się być gotowe do młócenia, słoma miejscami wciąż bywa zielona. Pierwsze zbiory trafiły już jednak do silosów i punktów skupu.

GUS przedstawił Wyniki wstępnego szacunku produkcji głównych upraw rolnych i ogrodniczych w 2020 r. Straty zimowe były niewielkie, jak podaje urząd - zaorano jedynie 0,1% zasianej powierzchni zbóż ozimych. Po suszy z pierwszych miesięcy roku deszcz w maju czerwcu i lipcu znacznie poprawił kondycję roślin. Miejscami pojawiały się gradobicia i nawałnice, które spowodowały straty.

Zbiory zbóż, rzepaku, warzyw i owoców w 2020 roku - szacunki

 • zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi - ok. 27,9 mln t, o około 11% więcej od zbiorów ubiegłorocznych;
 • rzepaku i rzepiku - około 2,6 mln t, o około 12% więcej od zbiorów ubiegłorocznych;
 • warzyw gruntowych - niespełna 4,1 mln t, o blisko 6% więcej od roku poprzedniego;
 • owoców z drzew - o ok. 5% wyższe od ubiegłorocznych i wyniosą ponad 3,6 mln t;
 • owoców z krzewów owocowych i plantacji jagodowych - ponad 0,5 mln t, o blisko 10% więcej od zbiorów w 2019 r.

Powierzchnia uprawy zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi wynosi około 7,2 mln ha. W tym:

 • pszenicy około 2,5 mln ha,
 • żyta około 1,0 mln ha,
 • jęczmienia około 1,0 mln ha,
 • owsa około 0,5 mln ha,
 • pszenżyta około 1,3 mln ha,
 • mieszanek zbożowych około 1,0 mln ha.

Szacowane plony z hektara i zbiory 2020 w kraju:

 • zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi wyniosą 38,6 dt/ha, o 3,4 dt/ha (o 10%) więcej od plonów z roku ubiegłego.
 • zbóż ozimych łącznie z ozimymi mieszankami zbożowymi wstępnie oceniono na 42,3 dt/ha, o 3,0 dt/ha (o 8%) więcej od plonów z roku ubiegłego.
 • zbóż jarych łącznie z jarymi mieszankami zbożowymi wstępnie oceniono na 32,7 dt/ha, o 4,0 dt/ha (o 14%) więcej od plonów ubiegłorocznych.

Zbiory zbóż ozimych wstępnie rzeczoznawcy GUS wyszacowali na 18,7 mln t, czyli o 1,4 mln t (o 8%) więcej od zbiorów z roku ubiegłego. W przypadku zbóż jarych (łącznie z jarymi mieszankami zbożowymi) spodziewany jest zbiór wielkości 9,2 mln t, czyli o 1,3 mln t (o 16%) więcej od zbiorów z roku ubiegłego.

Zbiory rzepaku w ostatnim 10-leciu szacuje się na najwyższe w tym okresie - z hektara 30,6 dt, gdzie rok temu było to 27,1 dt. Zbiory w kraju mogą wynieść w 2020 roku 2,6 mln ton (w 2019 - 2,4 mln t).

Źródło danych GUS

Kilka dni temu doradca z KPODR prognozował, że najintensywniejsze prace i najwięcej kombajnów na polach, zobaczymy w sierpniu. Wygląda na to, że miał rację, choć już w miniony weekend na polach zrobiło się głośniej. W powiecie golubsko-dobrzyńskim rzepak dał plon 4,2 t z hektara przy wilgotności 7%. To dobry wynik, jeśli porównamy w danymi z tego samego weekendu, ale np. z Lubelszczyzny, gdzie gospodarz z hektara uzyskał 2 tony rzepaku. W powiecie zamojskim więcej padało, presja chorób grzybowych była duża, zredukowała plon. Kilka dni wcześniej w powiecie rypińskim gradobicie znacznie uszkodziło pola rzepakowe i rolnik zastanawia się, czy w ogóle młócić. Inny rolnik z rejonu zrobił próbę młócenia pszenżyta, ale po zmłóceniu niewielkiego kawałka pola uznał, że zaczeka kilka dni, bo wilgotność zboża wynosiła 14,3%, a zamierza je dłuższy czas przechowywać w silosie. Jare zboża miejscami mają jeszcze zielonkawą słomę.Jaki był ten żniwny weekend w Polsce? Zebraliśmy Wasze zdjęcia i nagrania --->

Żniwa 2020 w ostatni weekend lipca były śmielsze, ale nie ws...

od 7 lat
Wideo

Protesty rolników pod Toruniem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska