https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Spółdzielcy w kolejce do notariusza

Katarzyna Pankiewicz
O zmianach stawek i terminie stawienia się u notariusza każdy z mieszkańców zostanie poinformowany w piśmie wysłanym przez Spółdzielnie.
O zmianach stawek i terminie stawienia się u notariusza każdy z mieszkańców zostanie poinformowany w piśmie wysłanym przez Spółdzielnie. fot.Internet
Ponad 100 wniosków o wykup mieszkania w brodnckiej Spółdzielni Mieszkaniowej już zostało zrealizowanych.

W kolejce czeka jeszcze ok. 500. - Jeszcze pod koniec ubiegłego roku dostałem pismo ze spółdzielni o możliwości wykupu mieszkania wraz z kwotą jaka muszę uiścić. Zrobiłem to natychmiast. Jednak do tej pory nie podpisałem aktu własności u notariusza. Nie czuję się właścicielem mojego mieszkania choć już za nie zapłaciłem - mówi nasz Czytelnik. - Takie sprawy powinny być załatwiane chyba od ręki, w chwili gdy ktoś dokonuje wpłaty? - zastanawia się.

- Do tej pory zrealizowaliśmy ponad 100 wniosków. Rozpoczęliśmy po 25 grudnia. Cztery razy w miesiącu odbywają się spotkania, na których

podpisywane są akty notarialne

Jednego dnia umawianych jest około 15 osób. Współpracujemy z dwoma notariuszami - wyjaśnia Jerzy Zawadzki, prezes SM w Brodnicy.

- Podpisywanie realizujemy stopniowo. Część osób wycofała się z wykupu, nowe wnioski dochodzą. W niektórych przypadkach potrzebne były potwierdzenia sądowe dotyczące

własności gruntów

Muszę pochwalić w tym miejscu nasz sąd bo zajął się tym bardzo sprawnie. Wszystkie dokumenty dotarły bardzo szybko. Nie trzeba było czekać kilak miesięcy tak jak zdarza się to w większych miastach - zapewnia prezes.

Dlaczego zatem nasz Czytelnik czeka tak długo choć pieniądze wpłacił już dawno?

- Realizujemy wnioski w takiej kolejności jak do nas spłynęły. Są przypadki, że mieliśmy wnioski sprzed kilku lat, zanim jeszcze ustawa weszła w życie. Musimy do nich podchodzić po kolei. Mamy zamiar -

najpóźniej do połowy roku

zrealizować sto procent wniosków.

Wypada zatem uzbroić się w cierpliwość i czekać na stosowne pismo a później...

Każda osoba, która wykupiła już mieszkanie powinna spodziewać się pisma z dwoma terminami - do wyboru - stawienia się u notariusza. Na spotkaniu obecni są oprócz - jednego z dwóch notariuszy, którzy współpracują ze spółdzielnią - dwaj członkowie zarządu spółdzielni i małżonkowie (jeśli jedno z nich nie może być obecne potrzebne jest pełnomocnictwo do podpisania aktu własności).

Pamiętać należy, że z nowym rokiem uległy zmianom wysokości taksy notarialnej i opłaty sadowej za założenie księgi wieczystej. O zmianach stawek i terminie stawienia się u notariusza każdy z mieszkańców zostanie poinformowany w piśmie wysłanym przez Spółdzielnie.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska