Niedawno spółdzielcy w Bydgoszczy dostali tytuł Super Lodołamacza w województwie.
Lodołamaczami nagradzane są firmy zatrudniające osoby niepełnosprawne, przełamujące społeczne uprzedzenia i stereotypy wobec nich, promowanie zatrudnienia niepełnosprawnych pracowników.
- Statuetka Lodołamacza jest potwierdzeniem sukcesu i serca wszystkich, tych, którzy ją otrzymują - powiedział na otwarcie uroczystości na Zamku Królewskim w Warszawie Jan Zając, prezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych. To właśnie POPON jest organizatorem konkursu.
W ósmej już edycji konkursu, wczoraj przyznano statuetki w trzech kategoriach. Prócz bydgoskich kreatywnych nagrodzono firmę Hutchinson Poland sp. z. o.o. z Żywca (otwarty rynek pracy) oraz Politechnikę Łódzką (pracodawca-instytucja).
Super Lodołamacza otrzymał Program Pierwszy Polskiego Radia, a Lodołamacza Specjalnego - Przemysław Sobieszczuk ze stowarzyszenia Debra Polska Kruchy Dotyk.
Spółdzielnia Socjalna Kreatywni powstała w listopadzie 2009 roku. Jej inicjatorką i współzałożycielką jest prezes Zofia Ziemba, matka niepełnosprawnego dziecka. Ziemba od około trzydziestu lat zajmuje się problemami niepełnosprawnych. Dobrze zna sytuację osób z tzw. szczególnymi schorzeniami, które mają problemy nawet na chronionym rynku pracy.
Spółdzielnia jest zakładem pracy chronionej, obecnie zatrudnia 56 osób. Niemal wszyscy mają orzeczenie o niepełnosprawności. Wielu pracowników to osoby z bardzo poważnymi schorzeniami. Kreatywni zajmują się obsługą księgowo-kadrowa, doradztwem prawnym dotyczącym zatrudnienia niepełnosprawnych, sprzątaniem, opieką nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi, oferują katering.
Statuetka Lodołamacza w krajowym konkursie to dla spółdzielni Kreatywni i jej zarządu nagroda za wysiłki wkładane w pracę z osobami niepełnosprawnymi.
Dodajmy, że w 2010 roku w unijnym konkursie na najlepsze przedsiębiorstwo ekonomii społecznej zatrudniające młode osoby, Kreatywni zdobyli drugie miejsce w Europie!
