Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Społeczeństwo się starzeje. W Sępólnie potrzebne jest miejsce dla seniorów

Sandra Szymańska
Sandra Szymańska
Starszych osób mamy coraz więcej. W Sępólnie należałoby pomyśleć o stworzeniu dla nich miejsca integracji
Starszych osób mamy coraz więcej. W Sępólnie należałoby pomyśleć o stworzeniu dla nich miejsca integracji Sandra Szymańska
Radna Jadwiga Bukolt złożyła interpelację w sprawie utworzenia na terenie miasta Domu Dziennego Pobytu Seniora. - Starszych osób mamy więcej niż dzieci w żłobku i szkołach. Pokażmy, że są oni dla nas bardzo ważni – popiera ją Izabela Frohlke, dyrektorka sępoleńskiego OPS.

Na biurko burmistrza wpłynęła interpelacja od wiceprzewodniczącej Rady Miejskiej w Sępólnie Jadwigi Bukolt, która zwraca uwagę na to, że w Sępólnie należałoby utworzyć miejsce dla najstarszych mieszkańców gminy. Osoby, które mają 60 lat i więcej stanowią jedną czwartą populacji – jest ich około 4 tysięcy.

„Pojawia się potrzeba rozwoju środowiskowych form wsparcia dla seniorów, które są alternatywnym rozwiązaniem zapobiegającym umieszczania osób starszych w stacjonarnych placówkach zapewniającym im opiekę jakimi są m.in. domy opieki społecznej. Wśród działań, jakie należałoby podjąć w celu poprawy sytuacji osób starszych, jest utworzenie Domu Dziennego Pobytu dla seniorów – pisze w swojej interpelacji radna.

Wskazuje, że utworzenie i działalność takiej instytucji zapobiegałaby izolacji i samotności, z którą zmagają się starsze osoby, podniosłaby ich aktywność, sprawność, pomogła w rozwijaniu zainteresowań oraz zapewnieniu usług edukacyjnych, socjalnych, kulturalnych czy sportowych. Mieliby zapewniona opiekę terapeutów i opiekunów. Jednym słowem, byłoby to miejsce integracji, które w pozytywny sposób wpłynęło na zdrowie najstarszych mieszkańców gminy.

Muszą czuć się ważni

Interpelację radnej na ostatniej zdalnej sesji rady miejskiej poparła dyrektorka Ośrodka Pomocy Społecznej, która jak przyznała, od przynajmniej pięciu lat zwraca uwagę na potrzebę utworzenia takiego miejsca.

- Chciałabym bardzo podziękować radnej za tę interpelację. Mam nadzieję, ze ten głos trafi do pozostałych radnych i po zrealizowaniu wszystkich pilnych potrzeb, inwestycji rozpocznie się realizacja utworzenia DDPS– przyznała Izabela Frohlke. - Powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na tę grupę społeczną i stworzyć miejsce dla seniorów, o czym mówię od wielu lat. Osób starszych w gminie jest więcej niż dzieci w szkołach, przedszkolach i żłobku. Nie do końca mamy zagospodarowaną dla nich przestrzeń i wolny czas. Powinni mieć poczucie, że są oni dla nas ważni.

Powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na tę grupę społeczną i stworzyć miejsce dla seniorów, o czym mówię od wielu lat. Osób starszych w gminie jest więcej niż dzieci w szkołach, przedszkolach i żłobku. Nie do końca mamy zagospodarowaną dla nich przestrzeń i wolny czas. Powinni mieć poczucie, że są oni dla nas ważni.
Izabela Frohlke, dyrektorka Ośrodka Pomocy Społecznej w Sępólnie Krajeńskim

Dyrektor Frohlke podkreśliła, że w gminie jest bardzo duży popyt na świadczenie usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania. W ubiegłym roku takimi usługami było objętych 98 rodzin, w tym ta liczba jest na podobnym poziomie, zwłaszcza teraz, gdy mamy czas epidemii.

- Od początku pandemii, gdy wprowadzono bardzo dużo zaostrzeń, moje opiekunki cały czas świadczą usługi. Nie pozostawiliśmy tych osób samym sobie, jednak jest to związane z dużymi kosztami jakie ponoszę, jako osoba odpowiedzialna za zapewnienie środków w ochrony osobistej. Wiąże się to też z zatrudnianiem coraz więcej pracowników, a nie każdy może być opiekunką środowiskową. Taka osoba musi posiadać odpowiednie kwalifikacje, a oprócz tego cechować się ogromną empatią i cierpliwością, wykazywać wiele zrozumienia i cierpliwości. To bardzo trudny zawód.

Nie każdy może być opiekunką środowiskową. Taka osoba musi posiadać odpowiednie kwalifikacje, a oprócz tego cechować się ogromną empatią i cierpliwością, wykazywać wiele zrozumienia i cierpliwości. To bardzo trudny zawód.

Nie w tym roku

Burmistrz Waldemar Stupałkowski zaznacza, że utworzenie domu dziennego pobytu lub centrum usług dla seniorów to bardzo poważna inwestycja, która jest w planach. Poczynione są w tej sprawie pewne kroki. Pod tę inwestycję wyznaczony jest teren tuż przy żłobku.

- Składaliśmy zapytania do marszałka o konkursy, czy możemy złożyć wniosek w ramach programu. Okazuje się, że musimy mieć najpierw pełną dokumentację techniczną, projekt, nawet łącznie z pozwoleniem na budowę. A tego nie mamy. Myśleliśmy, że w tym roku będą konkursy, które dopuszczą naszą aplikację na zasadzie programu funkcjonalno-użytkowego. Niestety takich konkursów już nie robią – mówi nam włodarz miasta.

Zobacz też:
Żołnierze WOT wspierają sępoleńską opiekę społeczną

Najpierw w budżecie samorządu rada miejska musiałaby zaplanować fundusze i zlecić wykonanie projektu. Zatem dopiero w przyszłym roku gmina mogłaby aplikować o pozyskanie pieniędzy i rozpoczęcie inwestycji.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska