https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Społecznie w Unii

Małgorzata Wąsacz
Chcesz zwiększyć swoje szanse na znalezienie w przyszłości ciekawej pracy, poszerzyć znajomość języków obcych i poznać inne kultury? Zostań wolontariuszem europejskim i wyjedź do jednego z krajów unijnej "piętnastki".

     Istota wolontariatu jest niezwykle prosta: nie może nikomu przynosić zysku, zastępować pracy zarobkowej, ani być wykonywany jako zastępstwo czyjejś pracy etatowej.
     Bez pensji, ale z kieszonkowym
     
Wolontariat adresowany jest do osób w wieku od 18 do 25 lat. W jego ramach młodzi ludzie prowadzą nieodpłatnie w innym państwie członkowskim lub państwie trzecim pewną działalność, np. społeczną lub kulturalną przez okres od 6 do 12 miesięcy. Wolontariusze nie ponoszą żadnych kosztów, a nawet mogą liczyć na comiesięczne kieszonkowe. Za ich podróż, wyżywienie, zakwaterowanie oraz ubezpieczenie zapłacą koordynatorzy projektu.
     Obopólne korzyści
     
Wolontariat przede wszystkim umożliwia wykorzystywanie własnych zdolności i rozwijanie zainteresowań. Daje także doskonałą okazję do zdobywania wiedzy i doświadczenia w nowych dziedzinach. Po jego zakończeniu młodzi ludzie uzyskują certyfikaty wydane przez Komisję Europejską zaświadczające o ich udziale w programie. Z kolei istniejące już organizacje i instytucje bardzo sobie cenią możliwość korzystania z pomocy wolontariuszy z innych krajów europejskich.
     Kilka formalności
     
Za granicę wolontariuszy wysyła tzw. organ wysyłający. Tę rolę może pełnić każdego rodzaju organizacja pozarządowa, czyli np. stowarzyszenie lub fundacja. Może być nim także organ władz lokalnych lub każda inna instytucja prowadząca działalność nie nastawioną na zysk m.in.: samorząd szkolny, organizacja studencka lub dom kultury. W regionie kujawsko-pomorskim nie ma instytucji, które pełniłyby funkcję organu wysyłającego. Są natomiast w sąsiedniejj Wielkopolsce, a dokładniej w Poznaniu. Tam wolontariusze mogą się udać do Stowarzyszenia Inicjatyw Niezależnych Mikuszewo oraz Stowarzyszenia Jeden Świat - Service Civil. Natomiast w Warszawie po wszelkie informacje można się zwrócić do Polskiej Fundacji im. Roberta Schumanna.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska