Zaplanowano już opracowanie dokumentacji projektowej i uzyskanie koniecznych pozwoleń formalno-prawnych.
Spopielarnia składać się będzie z sali pożegnań, poczekalni, spalarni, pomieszczenia chłodni, pomieszczenia do przygotowania zwłok, technicznego i socjalno-sanitarnego.
Spółka MPGN przewiduje, że niektóre, już istniejące pomieszczenia, np. chłodnia czy sala pożegnań zostaną przebudowane.
Mieszkańcy okolic ul. Jaskółczej w Grudziądzu z pewnością będą się obawiać, czy wskutek spalania zwłok nie pogorszy się jakość powietrza.
MPGN przekonuje, że współczesne piece kremacyjne nie są zagrożeniem dla środowiska, bowiem w procesie spalania zwłok nie emitowany jest dym lub zapach.
Kremacja jest ważnym rozwiązaniem w aspekcie ekologicznym. Zaawansowane, współczesne technologie, w które wyposażone zostanie krematorium gwarantują, że dym, powstający w wyniku spopielenia jest całkowicie nieszkodliwy. Ważny argument za powstaniem spopielarni jest też taki, że kremacja zwłok (w przeciwieństwie do pochówku ciała w ziemi) nie ingeruje w środowisko naturalne i nie powoduje zanieczyszczenia wód podziemnych.
Grudziądz: Od stycznia wzrosną opłaty na cmentarzu komunalnym
Ponadto spopielania zwłok pozwala ograniczyć ilość miejsca koniecznego do pochówku, co w sytuacji braku miejsc na cmentarzu może być dobrym rozwiązaniem.
Również z ekonomicznego punktu widzenia skremowanie zwłok oznacza niższe koszty pogrzebu zmarłej osoby.
Spopielania ma być miejscem wielowyznaniowym.
Koszt budowy, wraz z wykonaniem infrastruktury technicznej, sięgnie ok. 1,5 mln zł. Kiedy spopielarnia powstanie? Planowany termin to 2018-2019 rok.
Na terenie Polski działają 53 spopielarnie zwłok i wciąż ich przybywa. A w naszym województwie? Są m.in. w Toruniu, Bydgoszczy, Nowej Chełmży i Włocławku.
