Spór o targowisko, obwodnicę i średnicówkę w Golubiu-Dobrzyniu

Karolina Rokitnicka
Karolina Rokitnicka
Okazuje się, że koncepcja pomniejszenia targowiska i budowy średnicówki teoretycznie była możliwa. Radni zdecydowali jednak o "uwolnieniu" gruntów zarezerwowanych pod średnicówkę
Okazuje się, że koncepcja pomniejszenia targowiska i budowy średnicówki teoretycznie była możliwa. Radni zdecydowali jednak o "uwolnieniu" gruntów zarezerwowanych pod średnicówkę KR
Wypowiedzi burmistrza Golubia-Dobrzynia Mariusza Piątkowskiego dotyczące planów dotyczących obwodnicy, średnicówki i targowiska wywołały spore poruszenie. Wprost „kłamstwami” nazywa je poprzednik Roman Tasarz. Część radnych jest zdezorientowana, bo otrzymała od władz sprzeczne informacje.

Zobacz wideo: Dyscyplinarka za podróż w czasie pandemii?

Burmistrz Golubia-Dobrzynia Mariusz Piątkowski napisał na facebooku m.in. „Średnicówka na środku obecnie funkcjonującego targowiska miejskiego przy ulicy Sokołowskiej nie znajduje aprobaty zwłaszcza u obecnych władz miasta. […] Podkreślić należy, że decyzja o budowie obwodnicy umożliwia dalsze funkcjonowanie miejskiego targowiska, co w sytuacji realizacji średnicówki byłoby nieuzasadnione pod jakimikolwiek względem. Przyszłość targowiska miejskiego przy ulicy Sokołowskiej jest kwestią otwartą, pod warunkiem rezygnacji ze średnicówki.”

Ta wypowiedź była gorąco komentowana w mediach społecznościowych. Głos zabrał m.in. były burmistrz Golubia-Dobrzynia Roman Tasarz: - Średnicówka czy targowisko, czyli myć ręce czy nogi przed snem? Kłamstwem jest twierdzenie, że trasa średnicowa biegnie przez środek aktualnego targowiska. Może pozostać i trasa średnicowa, i targowisko. Aktualny przebieg trasy średnicowej, "odcina" ok. 1/3 istniejącego targowiska. Można je tak przeorganizować i zmodernizować, że dalej będzie wypełniało swoją funkcję -zapewnia doświadczony samorządowiec.

U części radnych pojawiły się więc wątpliwości – czyja wersja jest prawdziwa, a kto kłamie. Radna Dominika Piotrowska zwróciła się nawet do Urzędu Miasta o udzielenie kilku informacji.

- Przebieg średnicówki nie wyklucza remontu targowiska. [...] Wytyczona średnicówka wyłącza 1/3 obecnej powierzchni handlowej – czytamy w odpowiedzi magistratu przygotowanej z upoważnienia burmistrza kierownik infrastruktury UM Justynę Stokowską.

Czyli faktycznie, teoretycznie, dałoby się zrobić jedną i drugą inwestycję. Potwierdza się wersja poprzedniego burmistrza.

W piśnie UM z 19 stycznia pada jednak stwierdzenie: „Wybudowanie średnicówki w Golubiu-Dobryzniu nie jest planowane, w związku z czym pozostawienie jej wytyczenia na terenie targowiska zupełnie mija się z logiką”.

W tym tygodniu, niemal miesiąc później od pisma, radni spotkali się na wspólnej komisji, podczas której kierownik Justyna Stokowska poinformowała, że remont targowiska nie jest jednoznaczny z usunięciem średnicówki.

Głosowanie radnych z Golubia-Dobrzynia dotyczące targowiska i średnicówki

- W programie komisji było bardzo ważne głosowanie - nad dwoma rozwiązaniami. Pierwsza opcja to kasujemy tereny pod średnicówkę i robimy remont targowiska. Druga koncepcja to zostawiamy tereny pod średnicówkę i jednocześnie robimy remont targowiska, ponieważ można zrobić remont i nie kasować średnicówki! Zaskoczyło mnie głosowanie, ponieważ przeszła pierwsza opcja, a można było zostawić tereny pod średnicówkę do ulicy Lipnowskiej, by w przyszłości droga mogła powstać, tym bardziej że ta część miasta się rozwija – uważa radna Dominika Piotrowska.

Za wykasowaniem gruntów pod średnicówkę zagłosowało ośmioro radnych: Andrzej Kuciński, Justyna Bestry, Konrad Zaporowicz, Marek Stawski, Józef Pietrzak, Jolanta Rzeszotarska, Monika Kwidzyńska i Łukasz Bednarski.

Za pozostawieniem terenów dla średnicówki i równoczesnym remontem pomniejszonego targowiska było pięć osób: Łukasz Pietrzak, Dominika Piotrowska, Franciszek Jagielski, Aleksander Wichrowski, Krzysztof Skrzyniecki. Wstrzymała się od głosu Anna Paprocka. Nieobecna była radna Hanna Grzywińska.

Burmistrz Mariusz Piątkowski odniósł się na swoim facebookowym profilu do dyskusji jaka rozgorzała po głosowaniu radnych.

- Decyzja o rezygnacji z budowy średnicówki zapadła już dawno temu. Samorząd miasta Golubia-Dobrzynia podjął decyzję o budowie obwodnicy miasta. Średnicówka została wytyczona przez targowisko, w związku z czym jej wybudowanie zgodnie z planem w znaczny sposób ograniczyłoby powierzchnię samego targowiska. Na posiedzeniu połączonych komisji radni mieli decydować, czy i jakie środki miasto Golub-Dobrzyń przeznaczy na modernizację targowiska. Dyskusja na ten temat pozostawienia zapisu o średnicówce ma ograniczone znaczenie i niewiele wnosi do sprawy, co najwyżej uporządkowuje sytuację działki targowiska na przyszłość. W związku z powyższym, dyskusja o budowie średnicówki i jej wpływie na targowisko jest bezzasadna. Będziemy realizować budowę obwodnicy Golubia-Dobrzynia, trasa średnicowa nie będzie budowana, w związku z czym usunięcie zapisu o jej przebiegu przez miejskie targowisko jest oczywistą konsekwencją wcześniej podjętych decyzji. Uważam, że podjęta przez radnych decyzja o usunięciu zapisu średnicówki z terenu miejskiego targowiska jest słuszna – pisze Mariusz Piątkowski, burmistrz Golubia-Dobrzynia.

Poprzedni włodarz Golubia-Dobrzynia uważa, że to decyzja blokująca rozwój miasta.

- Skasowanie w Planach zagospodarowania przestrzennego Golubia-Dobrzynia trasy średnicowej jest działaniem na szkodę Miasta i jego mieszkańców. Jest to proces nieodwracalny, a straty z niego wynikające - ogromne. Obwodnica u nas nigdy nie będzie pobudowana albo w bardzo odległej przyszłości. Wystarczy, jako ilustrację, przypomnieć, ile lat stara się już o obwodnicę Kowalewo Pomorskie. Mamienie obwodnicą jest zasłoną dymną. "Rzutem na taśmę"- udało się, prawnie i faktycznie - przebieg trasy zabezpieczyć (2003-6). Wiem, że po jej skasowaniu - takiej możliwości już nigdy nie będzie – zaznacza Roman Tasarz.

Trwa głosowanie...

Czy wciąż przestrzegasz reżimu sanitarnego?

Poprzedni burmistrz odniósł się także do kwestii argumentacji swojego następcy.

- "Argumenty" sugerują, że średnicówka biegnie w pobliżu zabudowań. W takim razie pytam - czy mityczna obwodnica pobiegnie poprzez dookolne stepy? Okolice G-D są niezamieszkałe? - pyta Roman Tasarz. - Kłamstwem jest, że decyzję o rezygnacji z trasy średnicowej podjęły inne samorządy wespół z miejskim. Ani samorząd powiatowy, ani gminny, ani nawet wojewódzki - nie podejmowały takich decyzji i nigdy nie będą musiały tego robić. To tylko i wyłącznie decyzja władz samorządowych Golubia-Dobrzynia.

Mieszkańcy oczekują konkretnych deklaracji dotyczących terminów inwestycji.

- Nie wiedzieć czemu gdy zapytałem pod postem aktualnego burmistrza o prawdopodobne lata rozpoczęcia i zakończenia budowy obwodnicy - zostałem zablokowany – pisze Marek Tkaczyk.

W naszej sondzie dotyczącej czy miasto powinno zrealizować list inwestycyjny z 2010 roku i budować średnicówkę czy może przystąpić do prac związanych z przygotowaniami do budowy obwodnicy, wygrała ta pierwsza koncepcja. Gdy zapytaliśmy o możliwość zorganizowania konsultacji społecznych w tak ważnej sprawie, otrzymaliśmy odpowiedź z Urzędu Miasta, że to subiektywne pytania.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie