https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Spotkanie z Kazimierzem Drejasem w bydgoskim muzeum

Informacja nadesłana; Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy / Piotr Siemaszko
Drejas Kazimierz, Blisko, olej, płótno, 1998
Drejas Kazimierz, Blisko, olej, płótno, 1998 fot. Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy
Muzeum Okręgowe im. L.Wyczółkowskiego w Bydgoszczy zaprasza na spotkanie z Kazimierzem Drejasem pt. "Dwoistość i jedność" w środę 29 kwietnia o godz. 18.00 w gmachu Muzeum przy ulicy Gdańskiej 4.

Więcej o...

Więcej o...

Wieczór autorski odbywa się w ramach cyklu "Spotkania ze sztuką" przy wsparciu Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Okręgowego im. L.Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.

Projekt zrealizowany dzięki pomocy finansowej Urzędu Miasta Bydgoszczy.

Patronat Honorowy - Prezydent Bydgoszczy Konstanty Dombrowicz.

Kazimierz Drejas ur. w 1937 r. w Bydgoszczy. Studiował w la­tach 1957-1961 na Wydziale Sztuk Piêknych UMK w To­ru­niu i ASP w Kra­ko­wie w pracowniach prof. Je­rze­go Fedkowicza, Emila Kruchy i Wa­cła­wa Ta­ran­czew­skie­go. Czło­nek ZPAP od 1965 r. Jest au­to­rem 27 wy­staw in­dy­wi­du­al­nych. Uczest­ni­czył w 86 wy­sta­wach pla­sty­ki byd­go­skiej. Brał udział w 69 wystawach ogól­no­pol­skich i międzynarodowych, w tym w 11 Festiwalach Malarstwa Współczesnego w Szczecinie oraz 24 wy­sta­wach za­gra­nicz­nych. Zdobył szereg nagród i wyróżnień. 70 jego obrazów znajduje się w zbiorach publicznych zaś 200 w zbiorach prywatnych w kraju i zagranicą.

Dyscyplina, miara, oszczędność środków wyrazu, to podstawowe jakości charakteryzujące malarstwo Kazimierza Drejasa. W tym też sensie, wyciągając wnioski z lekcji Cezanne'a, kontynuuje artysta tradycję klasyczną, choć jest to w tym przypadku klasycyzm przefiltrowany przez doświadczenie dwudziestowiecznych awangard, zwłaszcza kubizmu, formizmu i abstrakcji.

Skrajnie uproszczone, zgeometryzowane, kubiczne, konstruowane wyrazistymi podziałami poziomów i pionów, wyznaczających pola znaczone czystą kolorystyką, dają poczucie harmonii, ładu, zrównoważonego rytmu i w tej postaci stanowią scenerię dla figur pierwszego planu. Pojęcie scenerii czy wprost sceny wydaje się tu szczególnie adekwatne, bowiem każde malarskie przedstawienie jest zaaranżowane jako autonomiczna scena-przestrzeń, w której rozgrywa się indywidualny, jakby niemy, wyciszony, pantomimiczny dramat. (…)

Wybrane dla Ciebie

Nowy rok szkolny ze sporymi zmianami! Uczniowie mogą być zaskoczeni

NOWE
Nowy rok szkolny ze sporymi zmianami! Uczniowie mogą być zaskoczeni

MISTRZOWIE FOTOGRAFII Głosowanie rozpoczęte! Głosuj na swoich faworytów!

MISTRZOWIE FOTOGRAFII Głosowanie rozpoczęte! Głosuj na swoich faworytów!

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska