Dwunastolatki sprawdzili, czego nauczyły się w szkole podstawowej i jak ich wyniki prezentują się na tle innych uczniów z klasy, szkoły i województwa. To pierwszy ważny egzamin w ich życiu i spore emocje.
Na rozwiązanie wszystkich zadań mieli 80 minut. Po przerwie, o godz. 11.45 szóstoklasiści rozpoczęli pisanie drugiej części sprawdzianu, w której zmierzyli się z zadaniami z języka obcego.
Sprawdzian Szóstoklasisty 2015 - odpowiedzi, arkusze, test [język polski, matematyka]
Uczniowie w części ogólnej, oprócz analizy tekstu, mieli do napisania m.in. opowiadanie o tajemniczym pudełku. W teście matematycznym pojawiły się zadania z algebry, geometrii. Trzeba było obliczać pola, objętość. Nie było natomiast z niewiadomymi.- Czuję się lepszy z polskiego ale zadania z matematyki też wydawały się łatwe. Chociaż niektóre były zdecydowanie podchwytliwe - skomentował Miłosz, uczeń SP nr 10 w Tarnowskich Górach - W zadaniach z języka polskiego, najtrudniejsze było wypracowanie. Musiało nosić tytuł "Zaczarowane Pudełko" - dodał uczeń. - Przy języku polskim miałam najwięcej problemów z zadaniem, w którym trzeba było opisać uczucia bohatera komiksu. Z matematyką nigdy nie miałam problemu - oceniła Zuzia, uczennica tej samej szkoły. - Wydaje mi się, że egzamin próbny był łatwiejszy. Ale od tego czasu zdążyliśmy przerobić dużo materiału. Na przykład z figur przestrzennych, które też dziś się pojawiły - dopowiedziała uczennica Dorota. - Mieliśmy z uczniami specjalne zajęcia pod kątem zbliżającego się egzaminu. Korzystaliśmy m.in. z arkuszy próbnych opublikowanych przez OKE. Naszym uczniom bardzo dobrze poszło na egzaminie próbnym a tego "prawdziwego" również wychodzili zadowoleni - powiedziała Grażyna Mazgaj, nauczycielka matematyki w tarnogórskiej SP nr 10.
Sprawdzian szóstoklasisty. Odpowiedzi, arkusze, pytania wkrótce na pomorska.pl