Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprawdzian szóstoklasisty - pierwsza próba [ODPOWIEDZI, PYTANIA, ARKUSZE]

Ewa Abramczyk-Boguszewska
Uczniowie klas szóstych w całym kraju przystąpili do próbnego sprawdzianu szóstoklasisty.
Uczniowie klas szóstych w całym kraju przystąpili do próbnego sprawdzianu szóstoklasisty. Andrzej Muszyński
Próbny sprawdzian szóstoklasistów zaplanowano na 17 grudnia - podała Centralna Komisja Egzaminacyjna. Udział szkół jest dobrowolny.

Szóstoklasiści napiszą test na próbę. Po raz pierwszy będzie inaczej

Sprawdzian 2015 to zupełnie nowe doświadczenie dla dzieci i nauczycieli. Zmienia się bowiem dotychczasowa formuła egzaminu. Do tej pory uczniowie pisali jeden test - z języka polskiego i matematyki. Dostawali jedną ocenę, wyrażaną w punktach (maksymalnie można było ich zdobyć 40).

Teraz będzie inaczej. Szóstoklasiści napiszą dwa testy. Pierwszy obejmie materiał z języka polskiego i matematyki, drugi - z języka obcego. Otrzymają cztery oceny: wspólną z części pierwszej oraz osobne z polskiego, matematyki i języka obcego. Wyniki uzyskane przez ucznia będą wyrażone w procentach, nie wpłyną jednak na ukończenie przez niego szkoły. Nadal też musi on przystąpić do sprawdzianu.

Oba testy będą przeprowadzone jednego dnia. Na napisanie części z języka polskiego i matematyki dzieci mają 80 minut. Po krótkiej przerwie napiszą egzamin z języka obcego, który potrwa 45 min.

Próbny Sprawdzian szóstoklasisty

Sprawdzian odbędzie się 1 kwietnia , ale uczniowie wcześniej będą mogli przekonać się, jak ma on wyglądać. Centralna Komisja Egzaminacyjna zapowiedziała bowiem na 17 grudnia zorganizowanie próbnego testu. - Proponuję, aby próbny sprawdzian został przeprowadzony w warunkach zbliżonych do obowiązujących podczas właściwego egzaminu (np. godzina rozpoczęcia pracy z arkuszem egzaminacyjnym) - zaznacza Marcin Smolik, dyrektor CKE w informacji podanej na stronie CKE. Uczestnictwo szkół w sprawdzianie jest dobrowolne.

Wiadomo też, że raczej CKE nie zmieni terminu prawdziwego egzaminu. Jak pisaliśmy, wnioskowali o to nauczyciele, który podpisali się pod petycją przygotowaną przez Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe. Została ona skierowana do minister edukacji Joanny Kluzik-Rostkowskiej.

Pedagodzy argumentowali, że przeprowadzenie sprawdzianu w kwietniu uniemożliwia im zrealizowanie wszystkich treści zawartych w podstawie programowej. Zaproponowali więc przesunięcie sprawdzianu na początek czerwca albo dokładne określenie, które zagadnienia nie zostaną ujęte na sprawdzianie.

Petycja została przesłana do resortu edukacji. Już wcześniej jednak MEN stwierdziło, że nie widzi podstaw, aby zmieniać termin sprawdzianu. Ponadto dyrektor Marcin Smolik kilka dni temu na antenie radiowej "Jedynki" powiedział, że nie ma potrzeby przeprowadzania tego egzaminu w innym czasie. Jak podkreślił, sprawdzian zawsze odbywał się na początku kwietnia, a jego wyniki nie wpływają na to, czy dziecko ukończy szkołę i czy zostanie przyjęte do gimnazjum. Stwierdził, że sprawdzian ma jedynie funkcję diagnostyczną.

Sprawdzian szóstoklasisty - odpowiedzi, pytania, arkusze

CKE poda te dane jeszcze dziś.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska