Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Środa Popielcowa 14 lutego 2024 - co to za święto? Sprawdź, czy w Środę Popielcową trzeba iść do kościoła

OPRAC.:
Magdalena Walczak-Grudzka
Magdalena Walczak-Grudzka
Środa Popielcowa, która w tym roku przypada 14 lutego, to dzień, który w Kościele katolickim rozpoczyna Wielki Post. Dzień ten określa się potocznie nazwą "Popielec". W Środę Popielcową w kościołach symbolicznie posypuje się głowy popiołem.
Środa Popielcowa, która w tym roku przypada 14 lutego, to dzień, który w Kościele katolickim rozpoczyna Wielki Post. Dzień ten określa się potocznie nazwą "Popielec". W Środę Popielcową w kościołach symbolicznie posypuje się głowy popiołem. Waldemar Wylegalski
Środa Popielcowa, która wypada 14 lutego 2024, rozpoczyna Wielki Post w Kościele katolickim. To okres czterdziestodniowej pokuty poprzedzający Wielkanoc - najważniejsze święto w kalendarzu liturgicznym. W Środę Popielcową obowiązuje post, zarówno jakościowy, jak i ilościowy. Tego dnia księża posypują głowy wiernych popiołem. Środa Popielcowa to nie jest dzień wolny od pracy. Skąd wzięła się tradycja Środy Popielcowej? Czy 14 lutego trzeba iść do kościoła? Sprawdź, czy Środa Popielcowa 14 lutego to święto nakazane w Kościele katolickim. Wyjaśniamy, czy 14 lutego - w Środę Popielcową - należy uczestniczyć we mszy świętej.

Środa Popielcowa 14 lutego 2024 - czy trzeba iść do kościoła?

Środa 14 lutego 2024 roku to Środa Popielcowa, która rozpoczyna okres Wielkiego Postu. Dzień ten określa się potocznie nazwą "Popielec". To dzień, który rozpoczyna Wielki Post, czyli czterdzieści dni pokuty. Zgodnie z tradycją w Środę Popielcową księża symbolicznie posypują głowy wiernych popiołem, wypowiadając słowa z Księgi Rodzaju: "prochem jesteś i w proch się obrócisz" (Rdz 3, 19).

Środa Popielcowa to święto ruchome. W 2024 roku wypada 14 lutego. Nie jest to dzień ustawowo wolny od pracy.

Zgodnie z kanonami 1251-1252 Kodeksu Prawa Kanonicznego, w Środę Popielcową obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły. Oznacza to, że można spożyć trzy posiłki w ciągu dnia, w tym tylko jeden do syta. Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje wiernych powyżej 14. roku życia, a post ścisły wiernych od 18. do 60. roku życia.

Wiele osób zastanawia się, czy 14 lutego w Środę Popielcową trzeba iść do kościoła? Czy w Środę Popielcową 14 lutego wiernych obowiązuje uczestnictwo we Mszy świętej?

Sprawdź również

O tym, czy uczestnictwo we mszy 14 lutego - w Środę Popielcową - jest obowiązkowe, decyduje kanon 1246 Kodeksu Prawa Kanonicznego. Czytamy w nim: "Niedziela, w czasie której jest czczona tajemnica paschalna, na podstawie tradycji apostolskiej winna być obchodzona w całym Kościele jako najdawniejszy dzień świąteczny nakazany. Ponadto należy obchodzić dni Narodzenia Pana naszego Jezusa Chrystusa, Objawienia Pańskiego, Wniebowstąpienia oraz Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, Świętej Bożej Rodzicielki Maryi, Jej Niepokalanego Poczęcia i Wniebowzięcia, Świętego Józefa, Świętych Apostołów Piotra i Pawła, wreszcie Wszystkich Świętych".

Niektórzy mogą się zdziwić, bowiem Środa Popielcowa w kościele rzymskokatolickim NIE JEST świętem nakazanym. Oznacza to, że w tym dniu katolicy nie mają obowiązku wzięcia udziału w mszy świętej. Co to oznacza w praktyce? Osoby wierzące nie mają obowiązku uczestniczenia 14 lutego we Mszy Świętej. Katolicy nie muszą obowiązkowo iść do kościoła, ani uczestniczyć we mszy świętej.

Wiele osób jednak idzie w Środę Popielcową do kościoła, by posypać głowy popiołem.

Środa Popielcowa - post ścisły. Co można jeść tego dnia?

W Środę Popielcową katolików obowiązuje post ścisły. Oznacza on obowiązek postu zarówno ilościowego, jak i jakościowego.

  • Post jakościowy - w Kościele katolickim oznacza wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych (czyli taki post, jaki katolików obowiązuje w każdy piątek),
  • Post ilościowy - polega na ograniczeniu liczby spożywanych posiłków.

W praktyce oznacza to, że w Środę Popielcową można zjeść trzy posiłki, w tym jeden do syta i dwa skromne. Nie należy jednak jeść mięsa, natomiast ryby - wolno.

Przestrzeganie postu ścisłego nie dotyczy wszystkich. Do postu jakościowego zobligowani są wszyscy wierni, którzy ukończyli 14. lat. Z kolei do zachowania postu ilościowego zobowiązani są katolicy między 18. a 60. rokiem życia.

Środa 14 lutego 2024 roku to Środa Popielcowa, która rozpoczyna okres Wielkiego Postu. Dzień ten określa się potocznie nazwą "Popielec". Środa Popielcowa to święto ruchome - w 2024 roku przypada 14 lutego - i rozpoczyna symboliczne czterdzieści dni Wielkiego Postu.W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły, zarówno jakościowy, jak i ilościowy. Co można jeść w Środę Popielcową? Kogo w tym dniu nie obowiązuje post? Czytaj więcej >>>>>

Środa Popielcowa 14 lutego 2024. Tego dnia obowiązuje post ś...

W niedzielę oraz w inne dni świąteczne nakazane, wierni są zobowiązani uczestniczyć we Mszy świętej oraz powstrzymać się od wykonywania tych prac i zajęć, które utrudniają oddawanie Bogu czci, przeżywanie radości właściwej dniowi Pańskiemu oraz korzystanie z należnego odpoczynku duchowego i fizycznego - czytamy w Kodeksie Prawa Kanonicznego.

Przypomnijmy, że zgodnie z przepisami kościelnymi, obowiązek uczestniczenia we Mszy Św. obowiązuje tylko we wskazane dni, które znalazły się na tzw. liście świąt nakazanych. Znajdują się na niej następujące dni:

  • wszystkie niedziele
  • 1 stycznia (Nowy Rok) - Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi
  • 6 stycznia - Święto Trzech Króli
  • Boże Ciało - obchodzone w czwartek po Uroczystości Trójcy Przenajświętszej
  • 15 sierpnia - Matki Boskiej Zielnej
  • 1 listopada - Uroczystość Wszystkich Świętych
  • 25 grudnia - Boże Narodzenie
od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska