Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Środa Popielcowa rozpoczyna Wielki Post. Czy w Popielec trzeba iść do kościoła?

mz
Czy w Środę Popielcową trzeba iść do kościoła? - zastanawiają się wierni.
Czy w Środę Popielcową trzeba iść do kościoła? - zastanawiają się wierni. Dariusz Bloch
Środa Popielcowa w 2020 roku przypada 26 lutego. Czy to święto nakazane i katolicy muszą obowiązkowo uczestniczyć we mszy św.? Wyjaśniamy, jak w Środę Popielcową powinni zachowywać się katolicy zgodnie z nauką Kościoła.

Środa Popielcowa

Środa Popielcowa to pierwszy dzień Wielkiego Postu. Ten dzień określa się potocznie nazwą "Popielec". Rozpoczyna on okres przygotowań do Wielkanocy - czterdziestodniowy okres Wielkiego Postu. Tego dnia w kościołach symbolicznie posypuje się głowy popiołem. Ksiądz wypowiada wówczas słowa z Księgi Rodzaju: "prochem jesteś i w proch się obrócisz" (Rdz 3, 19).

Środa Popielcowa to święto ruchome. W 2020 roku wypada 26 lutego

Środa Popielcowa - czy trzeba iść do kościoła?

Wielu katolików zastanawia się, czy w Środę Popielcową trzeba iść do kościoła. Niektórzy mogą się zdziwić, bowiem Środa Popielcowa nie jest świętem nakazanym, co oznacza, że wierni nie mają obowiązku uczestnictwa tego dnia we mszy świętej. Co roku jednak wielu wiernych przychodzi w Środę Popielcową do kościoła, by posypać głowy popiołem. Do uczestnictwa w tej mszy świętej, chociaż Środa Popielcowa nie jest świętem nakazanym (obowiązkowym), co roku zachęca jednak Kościół.

Czytaj także

Środa Popielcowa - post

W Środę Popielcową katolików obowiązuje post ścisły. Oznacza on obowiązek poszczenia zarówno ilościowego, jak i jakościowego.

  • Post jakościowy - w Kościele katolickim oznacza wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych (czyli taki post, jaki katolików obowiązuje w każdy piątek),
  • Post ilościowy - polega na ograniczeniu liczby spożywanych posiłków.

W praktyce oznacza to więc, że w Środę Popielcową można zjeść trzy posiłki dziennie, w tym jeden do syta i dwa skromne. Nie należy jednak jeść mięsa, natomiast ryby - wolno.

Przestrzeganie postu ścisłego nie dotyczy jednak wszystkich. Zobligowani do postu jakościowego są wszyscy wierni, którzy ukończyli 14. lat. Z kolei do zachowania postu ilościowego zobowiązani są katolicy między 18. a 60. rokiem życia.

Środa Popielcowa - dzień wolny od pracy

Choć to popularny i ważny dzień w Kościele, Środa Popielcowa nie jest dniem wolnym od pracy. Oznacza to, że sklepy sklepy nie będą zamknięte tego dnia. Tego dnia nie obowiązuje zakaz handlu. Markety oraz osiedlowe sklepiki będą więc otwarte w normalnych godzinach, jak w każdy dzień powszedni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska