Powódź może wystąpić w sześciu gminach. Z naszego powiatu zagrożone jest miasto i gmina Golub-Dobrzyń oraz gmina Ciechocin. W związku z niebezpieczeństwem w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej zorganizowano specjalną konferencję z udziałem m.in. przedstawicieli zagrożonych gmin.
- W naszym powiecie sytuacja nie jest zła. Nie ma bowiem obiektów i urządzeń hydrotechnicznych, których uszkodzenie jest najczęstszą przyczyną niespodziewanych powodzi. Możemy się obawiać natomiast nagłego podniesienia poziomu wody. Choć i to jest mało prawdopodobne. Rzeka Drwęca ma bowiem takie położenie i koryto na tyle głębokie, że w zasadzie nie stwarza na naszym terenie zagrożenia powodziowego - mówi Karol Cachnij z KPPSP w Golubiu-Dobrzyniu.
Mieszkańcy powiatu są jednak zaniepokojeni dużą ilością śniegu, zalegającą na naszym terenie, która wraz z nadejściem wiosennej aury zamienić się może w ogromne ilości wody. Strażacy jednak uspokajają.
- Od kilku tygodni śnieg topi się sukcesywnie, tylko w ciągu dnia. W nocy mamy mrozy, więc proces topnienia się zatrzymuje. W czasie największego zagrożenia, gdy śniegu było naprawdę dużo na szczęście nie przyszło gwałtowne ocieplenie i uniknęliśmy intensywnych roztopów. Lepszych warunków nie można sobie wyobrazić - mówi Cachnij.
Strażacy zapewniają też, że stan wody na Drwęcy jest regularnie kontrolowany. W Elgiszewie stan alarmowy wynosi 210 cm. Od kilku tygodni utrzymuje się natomiast na poziomie 140-130 cm. Zauważalna jest jednak tendencja spadkowa. Podobnie jest w Golubiu-Dobrzyniu.
- Jesteśmy w tej komfortowej sytuacji, że najpierw ewentualne podniesienie wody na Drwęcy wystąpi w Nowym Mieście Lubawskim i Brodnicy. Zanim fala dojdzie do Golubia minie tydzień. W tym czasie można wiele zrobić - mówi Krzysztof Michałowski, komendant powiatowy PSP w Golubiu-Dobrzyniu.
Strażacy twierdzą, że powódź na naszym terenie jest mało prawdopodobna, ale są do niej przygotowani. Nie wyklucza się jednak wiosennych podtopień. Zagrożone są przede wszystkim pola. Woda tradycyjnie może dostać się również do piwnic budynków przy ulicy Brodnickiej i Browarowej w Golubiu-Dobrzyniu. W tym drugim miejscu wykonano już wał przeciwpowodziowy. Woda ma się od niego odbić i "pójść" na pola znajdujące się po przeciwnej stronie.
Stan pod kontrolą
(kk)
Z raportu Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy wynika, że rzeka Drwęca stwarza poważne zagrożenie powodziowe na długości ok. 120 km. W niebezpieczeństwie znajduje się powiat toruński, brodnicki i golubsko-dobrzyński.