Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stanisław Raginiak, poeta z Grudziądza wydał kolejny tomik wierszy "Być": - Każdy z nich niesie niespodziankę

Aleksandra Pasis
Aleksandra Pasis
Stanisław  Raginiak, poeta napisał kolejny tomik wierszy "Być"
Stanisław Raginiak, poeta napisał kolejny tomik wierszy "Być" Aleksandra Pasis
- Pomysł zrodził się w ubiegłym roku. Wtedy już myślałem o tym, aby napisać wiersze zaczynające się od słowa "być". Być samotnym, być wiatrem, być miłością... - wspomina Stanisław Raginiak. - Każdy z nich niesie niespodziankę. Promocja tomiku poetyckiego "Być" (To be) w piątek, 24 września w Marinie. Spotkanie odbędzie się w ramach "Grudziądzkiej Jesieni Poezji".

Zobacz wideo: Rynek pracy odporny na pandemię.

Stanisław Raginiak tworząc tomik "Być" rzucił sam sobie wyzwanie. - Chciałem się sprawdzić pisząc wiersze w trzeciej osobie. Zawsze pisałem w pierwszej. Sądzę, że mi się udało. Mogę przyznać, że pokonałem samego siebie - dzieli się literat.

"Być bramą z muszelek, uśmiechów, życzeń, otwieraną dłońmi wnuków, coraz częściej w horyzont wpatrzonych. (...)"

Praca literacka nad tomikiem trwała około ośmiu miesięcy. Jest w nim raptem 10 wierszy. - Tworzenie dzieli się na kilka etapów. Piszę, następnie daję je do przeczytania kilku osobom, a dopiero po tym wysyłam do wydawcy. Tak też było w tym przypadku - opowiada Stanisław Raginiak.

To be

Tomik "Być" jest szczególnie ważny dla poety, gdyż wiersze zostały również przetłumaczone na język angielski. Nad przekładem pracowały trzy osoby. - Tomik ze swoim angielskim wydaniem staje się uniwersalny. Dzięki temu będziemy wysyłać go na konkursy międzynarodowe - wyjaśnia Stanisław Raginiak.

"Być pierwszym obłokiem przez słońce witanym i ostatnim dźwiękiem wiejskiego kościelnego dzwonu. (...)"

Wiersze zostały również nagrane na płycie. - Czyta je Jacek Słupkowski, toruński bard i żeglarz. Na płycie są wiersze z tomiku "Być" oraz inne. Są także trzy moje "wejścia" na temat poezji - zapowiada literat.

Z dedykacją dla żony, Elżbiety

Tak o najnowszym dziele Raginiaka, pisze Zbigniew Chojnowski, poeta, prozaik, historyk sztuki, nauczyciel akademicki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego: (...) "Odkrywa poczekalnie śmierci, odczuwając nienasycony głód życia. Pragnie przełamać bolesne odczucie samotności. (...). Stanisław Raginiak przekazuje Czytelnikom swój bardzo osobisty hymn o miłości, w którym mogą odnaleźć swoją tęsknotę za pięknym i dobrym "byciem"."

(...) "Być miłością bez złego słowa, gestu, spojrzenia. Skargi. Być jej wdzięcznym, że chociaż nieraz ją zlekceważyliśmy, nigdy od nas nie odeszła. (...)"

Tomik jest dedykowany żonie Elżbiecie.

Promocja tomiku "Być" (To be) zbiega się z rozpoczęciem Grudziądzkiej Jesieni Poezji oraz towarzyszących jej warsztatów poetyckich, które po raz 26. organizuje Stanisław Raginiak. Młodzi adepci poezji pod okiem uznanych poetów będą przez trzy dni szlifować swój warsztat. Do tegorocznej edycji zgłosiło się kilkanaście osób w różnym wieku, głównie z terenu Grudziądza i powiatu grudziądzkiego. Wezmą oni również udział w spotkaniu promocyjnym tomiku poetyckiego Stanisława Raginiaka, które zaplanowano w piątek, 24 września w Marinie. Początek o godz. 17.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska