Stanisława Kaszyńskiego 60 lat przygody z piórem

  Stanisława Kaszyńskiego 60 lat przygody z piórem

  Małgorzata Fimiak

  Gazeta Pomorska

  Gazeta Pomorska

  Podczas obchodów jubileuszu red. S. Kaszyńskiego (na zdjęciu) otwarta zostanie wystawa, ukazująca jego twórczy dorobek

  Podczas obchodów jubileuszu red. S. Kaszyńskiego (na zdjęciu) otwarta zostanie wystawa, ukazująca jego twórczy dorobek ©Archiwum

  60-lecie pracy na niwie dziennikarskiej i literackiej obchodzi red. Stanisław Kaszyński, najstarszy stażem współpracownik „Gazety Pomorskiej”. W swoim dorobku ma wiele publikacji.
  Podczas obchodów jubileuszu red. S. Kaszyńskiego (na zdjęciu) otwarta zostanie wystawa, ukazująca jego twórczy dorobek

  Podczas obchodów jubileuszu red. S. Kaszyńskiego (na zdjęciu) otwarta zostanie wystawa, ukazująca jego twórczy dorobek ©Archiwum

  Ponad 150 gości z kraju i zagranicy potwierdziło udział w przyjacielskim spotkaniu z okazji 60- lecia pracy dziennikarsko-literackiej naszego długoletniego współpracownika red. Stanisława Kaszyńskiego, który debiutował na łamach „Gazety Pomorskiej” wywiadem noworocznym w styczniu 1959 r.

  Ten ceniony publicysta, prozaik i kulturoznawca jest autorem kilkunastu książek, publikował w ponad 30 pismach w kraju i za granicą.
  Przez kilka lat jako dziennikarz towarzyszył prezydentowi Aleksandrowi Kwaśniewskiemu w jego wizytach zagranicznych. Red. S. Kaszyński, odznaczony Krzyżem Kawalerskim, jest laureatem Funduszu Literatury. W latach 1959-1969 kierował Wydziałem Kultury Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Mogilnie. Był założycielem i I prezesem Mogileńskiego Towarzystwa Kultury, współzałożycielem Stowarzyszenia Polskich Mediów i I przewodniczącym jego Rady Naczelnej. Od pół wieku, dzięki swoim publikacjom, spotkaniom i inicjatywom kulturalnym, uznawany jest za ambasadora Kujaw i Pomorza pod Wawelem.

  Uroczystość odbędzie się w sobotę, 12 bm., w Mogilnie, którego Jubilat od 1998 r. jest honorowym obywatelem. Rozpocznie ją o godz. 17 wernisaż wystawy ukazującej publicystyczny i literacki dorobek autora, wybrane dokumenty, listy, dyplomy, fotografie itp. Wystawa czynna będzie w Miejskiej Bibliotece Publicznej, która ją przygotowuje.

  Po zwiedzeniu wystawy, goście wezmą udział w częśći artystyczno-towarzyskiej jubileuszu. Jej gościem specjalnym będzie krakowski przyjaciel naszego kolegi Bogusław Sobczuk - reżyser, aktor, ekspert w zakresie sztuki estradowej, juror festiwali i konkursów, od kilku lat dyrektor Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie, wcześniej kilkakrotny uczestnik „Krakowskich prezentacji” (cykl wizyt krakowskich ludzi kultury na ziemi mogileńskiej w latach 90., zainicjowany przez S. Kaszyńskiego - przyp. red.). Przy okazji zaprezentowane zostaną wybrane fragmenty filmów z udziałem B. Sobczuka, m. in. „Człowiek z marmuru” i „Człowiek z żelaza”.

  Jako gwiazda artystyczna wieczoru wystąpi Aleksandra Kwiatkowska z Bydgoszczy, jedna z najzdolniejszych interpretatorek piosenki literackiej młodego pokolenia. To laureatka licznych nagród i wyróżnień, m. in. w konkursie piosenek Jeremiego Przybory (2005-I nagroda, 2018- II nagroda), europejskim konkursie Go Europe go (II miejsce), na Festiwalu im. Czesława Niemena (2010- II nagroda).

  Na to niecodzienne wydarzenie zapraszają: burmistrz Mogilna Leszek Duszyński, starosta mogileński Bartosz Nowacki i prezes Mogileńskiego Towarzystwa Kultury Teresa Kujawa. Zaś organizację uroczystości życzliwie wsparli: Janusz Kaszyński - CTW Klimawent Gdynia, Marc Kaszyński - Lille (Francja), Piotr Opas - GLASPO Wrocław oraz Insur Invest Mogilno.

  Obchodom jubileuszu red. Stanisława Kaszyńskiego towarzyszy Ogólnopolska Sesja Dziennikarska pod hasłem „Mogilno 2019- Serce się raduje”.  Dni wolne 2019 - kiedy wziąć wolne, żeby było ich jak najwięcej?

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej