Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stare monety, biżuteria i szkielety z krypty kościoła św. Michała Archanioła w Kcyni

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Jeden ze szkieletów odkrytych w wykopie pod posadzką kcyńskiego kościoła przez bydgoskich archeologów
Jeden ze szkieletów odkrytych w wykopie pod posadzką kcyńskiego kościoła przez bydgoskich archeologów Robert Grochowski
W zakrystii kościoła parafialnego pw. św. Michała Archanioła w Kcyni odkryto nie tylko stare monety i elementy biżuterii, ale także 9 pochówków szkieletowych z wczesnego i późnego średniowiecza. Nie ma wątpliwości, że stary cmentarz znajduje się pod całym kościołem.

Najpierw bydgoscy archeolodzy po kierownictwem Roberta Grochowskiego znaleźli pod posadzką w zakrystii 24 silnie spatynowane drobne monety z drugiej połowy XVII wielu, tak zwane boratynki, bite w Polsce okresie wojen ze Szwecją. Były też elementy biżuterii. Podczas dalszych prac sondażowych zauważyli kolejne 2 monety, a gdy przesiewali piasek, jeszcze 2 i cenne elementy wczesnośredniowiecznej biżuterii. Ale kopali dalej i 1,5 m poniżej tego znaleziska odsłonili pochówki ludzkie - 9 szkieletów z wczesnego i późnego średniowiecza.

Archeolodzy prowadzili badania archeologiczno – architektoniczne w przylegającym do zakrystii pomieszczeniu gospodarczym, które będzie zaadoptowane na toaletę dla parafian. Jednak pierwotnie – zdaniem Roberta Grochowskiego - pomieszczenie to było najprawdopodobniej kaplicą z kryptą grzebalną. Kaplica powstała przed budową obecnego kościoła pw. św. Michała Archanioła. Data wyryta na cegle tej wzniesionej w stylu późnogotyckim świątyni – rok 1631 - świadczy o czasie jej ukończenia.

- Szkielety to niewątpliwie dawni mieszkańcy Kcyni i okolic – mieszczan i szlachty. Wszystkie szczątki pieczołowicie oczyszczaliśmy z piasku i wydobywaliśmy, aby przekazać do dalszych badań, którymi zajmą się specjaliści z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pierwsze wyniki będą znane najszybciej jesienią – mówi Robert Grochowski.

Świątynia stoi na dawnym cmentarzu

Archeolog wyjaśnia, że wykonana przez przez niego i jego ekipę odkrywka to zaledwie dotknięcie tajemnic jakie skrywa pod posadzką kcyński kościół. Ten zbudowano najpewniej na starym cmentarzu, a zatem wszędzie mogą znajdować się ludzkie szczątki i to ułożone warstwowo – od wczesnego średniowiecza do późnego. Pod posadzką mogą się także znajdować murowane krypty – rodzinne grobowce.

To też może Cię zainteresować

Poza tym, gdy już zbudowano obecny kościół, przy jego ścianach powstały kaplice grobowe. Teraz już ich nie ma, ale na ścianach pozostały tzw. szwy architektoniczne, bardzo dobrze czytelne.

- Odkryte przez nas szkielety były zmieszane ze sobą, wkopane w siebie i miały uszkodzone, a właściwie zniszczone czaszki. Dokonano tego niewątpliwie w trakcie budowy fundamentów kościoła. Wiele zależało też od tego kto wcześniej, przed powstanie kościoła, kopał jamę pod następne pochówki warstwowe – czy chciało mu się kopać głębiej, czy też poprzestawał na płytszej inhumacji. Przy szczątkach nie znaleźliśmy żadnych ozdób – wyjaśnia pan Robert.

Dalej, a zatem poza wyznaczoną pod inwestycję wodno-kanalizacyjną jamę archeolodzy nie mogli kopać, nie mieli na to pozwolenia.

To spora cegiełka do historii miasta

- Nie mam wątpliwości, że gdybyśmy zaczęli kopać choćby 40 centymetrów obok, odkrylibyśmy kolejne pochówki. Cóż, ale i tak dołożyliśmy swoją cegiełkę do badań historii Kcyni, co już samo w sobie jest krzepiące – zaznacza Robert Grochowski.
Kościół jest już od lat poddawany pracom remontowym i restauratorskim.

To też może Cię zainteresować

Jak wyjaśnił nam ks. proboszcz Zbigniew Grzegorzewski, który finansuje badania archeologiczne, do pomieszczenia trzeba doprowadzić rurę z bieżącą wodą i drugą odprowadzającą nieczystości, a te muszą być ułożone 1,5-2 metry poniżej gruntu, aby zimą nie zamarzały. Dlatego najpierw rozkuto pochodzącą z czasów nowożytnych betonową posadzkę. Pod nią archeolodzy ujrzeli zabytkową posadzkę ceglaną z XVII stulecia i to pod nią znaleźli monety, biżuterię, a potem szkielety.

i

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska