Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Starówka do poprawki. Odstaje od reszty gminy Świecie

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
Agata Kozicka
Bezrobocie, ubóstwo i starzenie się społeczeństwa - tych problemów najwięcej jest na Starówce, dlatego to właśnie ta część gminy Świecie została przewidziana do rewitalizacji.

Chodzi o tzw. rewitalizację społeczną, która ma poprawić jakość życia mieszkańców. Gmina wytypowała Stare Miasto w Świeciu po analizie problemów występujących w całej gminie Świecie.

Zostały one dostrzeżone również w sołectwach (Czaple, Chrystkowo, Głogówko Królewskie, Kosowo i Sartowice), jednak ich skala jest mniejsza niż w starej części Świecia, biorąc pod uwagę liczbę mieszkańców.

Łączna liczba mieszkańców w sołectwach, których mogłaby objąć rewitalizacja wynosi 5,7 proc., dlatego efekt rewitalizacji na wsiach nie byłby tak istotny dla rozwoju gminy Świecie, jak rewitalizacja Starówki, którą zamieszkuje 15,72 proc. mieszkańców.

Obszar zdegradowany

Chodzi o teren pomiędzy ulicami Wojska Polskiego i Witosa oraz przy Wdzie i wokół zamku. Uznano go za obszar zdegradowany w stosunku do reszty gminy, czyli koncentrujący negatywne zjawiska takie, jak: bezrobocie, ubóstwo, przestępczość, niski poziom edukacji i kapitału społecznego oraz niewystarczające uczestnictwo mieszkańców w życiu publicznym i kulturalnym.

Ma się to zmienić dzięki działaniom podejmowanym przez gminę na Starówce.

Jednym z nich będzie próba zaspokojenia potrzeb osób wykluczonych społecznie. Zwłaszcza z powodu niepełnosprawności i podeszłego wieku. Gmina przyznaje, że na Starówce brakuje infrastruktury odpowiedniej dla tej grupy społecznej. Dzięki rewitalizacji ma się to zmienić.

Z myślą o osobach w podeszłym wieku rozszerzona zostanie działalność klubu seniora, a dla dobra niepełnosprawnych rozbudowany będzie Ośrodek Integracji i Rehabilitacji przy ul. Wincentego w Świeciu.

Wypożyczalnia sprzętu

Wtedy jego oferta zostanie poszerzona. Organizowane mają być zajęcia terapeutyczne. Planuje się nawet stworzenie wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego.

Potrzeby rekreacyjne mieszkańców powinny poprawić dowozy na basen czy do filharmonii, a nawet zabezpieczenie wyżywienia dla uczestników różnych zajęć.

Celem tych zabiegów jest zwiększenie motywacji mieszkańców do samodzielnego działania, zaspokojenie ich potrzeb towarzyskich, kulturalnych, a nawet podniesienie poczucia własnej wartości i poprawa samopoczucia.

Problem starówki to też wysokie bezrobocie, stąd pomysł na indywidualne zajęcia mieszkańców z doradcami zawodowymi, wyjazdy studyjne i treningi podnoszące kompetencje w danym fachu.

Integrację społeczności Starego Miasta ma ułatwić rozbudowa zamku i ukształtowanie terenów do niego przyległych.

W rewitalizację włączone będą ośrodki: pomocy społecznej, kultury i sportu oraz integracji i rehabilitacji.

Wszystkie działania mają być dostosowane do możliwości budżetu gminy Świecie. Założenia są takie, że poprawa w sytuacji życiowej mieszkańców Starówki będzie widoczna do 2023 r.

Pijany 31-latek spowodował dwie kolizje i uciekł. Później okazało się, że posiada kradzione tablice rejestracyjne i nie ma prawa jazdy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska